Wenezuelskie obracanie konia

Wenezuela ma nowe insygnia państwowe. Prezydenta kraju, Hugo Chaveza, do ich zmiany zachęciła... jego własna 7-letnia córka.


No i spełniła się kolejna zachcianka prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza. Oficjalnie zaprezentował on dzisiaj swym rodakom swe najnowsze dzieło – nowe insygnia narodowe. Flagę z dodatkową gwiazdką i godło z obróconym koniem. Zmiany na pozór śmieszne i anegdotyczne, ale które – według opozycji – kosztować będą Wenezuelę blisko miliard dolarów.

Bo przecież – zgodnie z decyzją Parlamentu – w ciągu najbliższych 5 lat zmienić będzie trzeba wszystkie oficjalne dokumenty, paszporty, dowody osobiste, banknoty i monety. A wszystko przez… siedmioletnią Rosinés – najmłodszą córkę Cháveza. Prezydent wcale nie ukrywa, że to ona była impulsem do reformy narodowych insygniów. Otwarcie przyznał, że zaczął się nad tym zastanawiać, gdy – kilka tygodni temu – latorośl zapytała się go dlaczego biały koń na państwowym godle ma „tak dziwnie do tyłu odwróconą głowę”. I prezydent nie umiał odpowiedzieć na to pytanie.

Kilka dni później, w swej cotygodniowej audycji radiowej „Aló Presidente” sam pytał się swych rodaków:

Czy ktoś może mi podać powód, dla którego koń ten tak dziwnie odwraca głowę do tyłu?

Nie czekając na odpowiedź, chwilę potem, sam sobie wyjaśniał:

Przecież powinien nieść ją dumnie i spoglądać do przodu, w kierunku przyszłości. Wenezuelskie konie mają grację. A ten jest taki pokraczny. Moim zdaniem jest to koń reakcyjny, wepchnięty na to godło przez imperialistycznych oligarchów!

Nikt się wtedy jeszcze nie spodziewał, że ta krytyka to wstęp do reformy państwowych emblematów.

Zmiana odbyła się w iście stachanowskim tempie. W ciągu zaledwie kilku tygodni, przygotowano nowy tekst „Prawa o fladze, godle i hymnie państwowym”. Które w mijającym tygodniu bez żadnej dyskusji przyjęte zostało przez parlament w Caracas. Dyskusji być nie mogło – po ubiegłorocznym bojkocie wyborów przez opozycję i wyborców (75 proc. nie poszło do urn) – wszystkie 167 mandatów zdobyli zwolennicy Cháveza. I teraz karnie zgadzają się na wszystkie prezydenckie propozycje i kaprysy.

Żaden z nich nie zaoponował, gdy prezydent przekonywał, że proponowana reforma to powrót do historycznej tradycji. Nikt nie pisnął nawet słówka, że flaga zaprojektowana została przez ojca wenezuelskiej niepodległości Francisco de Mirandę i przetrwała bez zmian blisko 200 lat. I że godło ma tradycję niewiele krótszą…

Nie, wszyscy posłowie pieli z zachwytu, i jak mantrę powtarzali za Chávezem iż zmiana jest realizacją marzeń innego wenezuelskiego bohatera Simóna Bolívara.

Prawdą jest, rzeczywiście, że Bolívar zaproponował swego czasu dodanie ósmej gwiazdki na fladze. Owczesny parlament zdecydował jednak, że z historycznych względów symbolizujących wenezuelskie regiony gwiazdek powinno być siedem. Siedem tylko było bowiem regionów, które w 1911 roku utorzyły pierwotną Wenezuelę. Ósmy, Guayana, dołączył dopiero kilka lat później. I Bolívar uszanował wówczas tą decyzję.

Dzisiaj Chavéz nie kryje swego oburzenia, że nie posłuchano wówczas wielkiego bohatera. No i postanowił naprawić tą historyczną niesubordynację.

Od dzisiaj gwiazdek na fladze jest osiem. I choć Bolívar nigdy nie wyrażał zastrzeżeń co do godła, to je także zmieniono. Zdaniem Chavéza bohaterowi „na pewno podobałyby się” wprowadzone dzisiaj zmiany. Koń nie tylko „patrzy teraz do przodu i dumnie niesie głowę”. Koń dokonał także zwrotu o 180 stopni! I teraz galopuje w lewą stronę, a nie, jak dotychczas, w prawo.

Dlaczego? Przecież to proste! „Teraz dopiero symbolizuje kierunek jaki obrała Wenezuela!” – tryumfuje Chávez. Nowe godło zawiera także łuk, strzałę i maczetę. Dotychczasowe szpady, symbol walki o niepodległość, nie były w oczach prezydenta, „dostatecznie ludowe”. Bo lud nie walczy szpadami. Lud, czyli chłopi, Indianie i potomkowie afrykańskich niewolników, używają prostrzych narzędzi…

I tak w sumie dobrze, że nie dorzucił do godła kałasznikowów, w które chce przecież wyposażyć tworzoną właśnie Guardia Territorial, czyli ludowe oddziały samoobrony kraju!

banderaold1

 

banderanew1

Stara i nowa wenezuelska flaga…

escudoescudonuevo

…oraz obie wersje godła.

 

 

Prześlij dalej:

About Tomasz Surdel

Dziennikarz i fotograf. Pracuje, bądź pracował dla tak różnych mediów jak Gazeta Wyborcza, TVP, TVN24, Canal+, RMF FM, EFE, Associated Press, Universal, Le Temps, Le Matin, GPD, snowBoard, PR Week. Teoretycznie mieszka w Buenos Aires, ale dość trudno go tam zastać. Prowadzi bloga Sur del Sur.

W sieci:

Na Twitterze Na Google+ Inne teksty na tierralatina.pl Strona internetowa

6 reakcji na "Wenezuelskie obracanie konia"

 1. allkantra  12/03/2006 o 23:07

  Pożyjemy zobaczymy.

  „Nie każde złoto jasno błyszczy,
  Nie każdy błądzi, kto wędruje,
  Nie każdą siłę starość zniszczy,
  Korzeni w głębi lód nie skuje.
  Z popiołów strzelą znów ogniska,
  I mrok rozświetlą błyskawice.
  Złamany miecz swą moc odzyska,
  Król tułacz wróci na stolicę.”

  To wiersz Tolkiena.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Paweł Ciupak  14/03/2006 o 19:08

  A w hymnie? Co się w hymnie zmieniło?

  Odpowiedz
  • Tomek Surdel  14/03/2006 o 22:36

   Hymn (poki co) pozostaje bez zmian:

   Gloria al bravo pueblo
   que el yugo lanzó,
   la Ley respetando
   la virtud y honor.

   ¡Abajo cadenas! (2x)
   Gritaba el señor; (2x)
   y el pobre en su choza
   libertad pidió.
   A este santo nombre
   tembló de pavor
   el vil egoísmo
   que otra vez triunfó.

   Gritemos con brío (2x)
   ¡Muera la opresión! (2x)
   Compatriotas fieles,
   la fuerza es la unión;
   y desde el empíreo,
   el Supremo Autor
   un sublime aliento
   al pueblo infundió.

   Unida con lazos (2x)
   que el cielo formó, (2x)
   la América toda
   existe en nación;
   y si el despotismo
   levanta la voz
   seguid el ejemplo
   que Caracas dió.

   Odpowiedz
 3. Jose Morena Augustin  21/03/2006 o 12:54

  mozna wiedzieć co oznaczaja kolory i inne symbole flagi i godla. moze byc link do strony hiszpanskojezycznej.

  Odpowiedz
 4. Pingback: Symbolika flagi i godła Wenezueli | Sur del Sur

 5. Pingback: Google chce zamachu stanu w Wenezueli? - Sur del Sur

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.