El Aura


elauraFabián Bielinsky. Miłośnicy latynoskiego kina, jeśli jeszcze nie znają, to na pewno powinni zapamiętać to nazwisko. Bo to zdolna bestia! Obejrzałem właśnie drugi pełnometrażowy film jaki nakręcił ten 47-letni argentyński reżyser. I podobnie jak jego debiut – znany chyba z polskich ekranów kinowych „Nueve reinas” (Dziewięć królowych) – jest także wyśmienity.

El aura”, bo o ten film właśnie chodzi, to opowieść o zmagającym się z epilepsją i dość zmęczonym życiem wypychaczem zwierząt (à propos – czy istnieje jakieś polski fachowy odpowiednik hiszpańskiego, angielskiego, francuskiego słowa „taxidermist(a)(e)”?), którego skrytym hobby jest… wymyślanie perfekcyjnych scenariuszy napadów i kradzieży. Których oczywiście nigdy nie realizuje, brzydząc się równocześnie głupotą prawdziwych złodziei i policjantów, których brak inteligencji – uważa – jest podstawowym powodem tego, że większość napadów się nie udaje, bądź kończy tragicznie.

Któregoś dnia jednak, mimo że jest przeciwnikiem zabijania zwierząt, daje się namówić na weekendowe polowanie w okolicach Bariloche. Te kilka dni z dala od Buenos Aires obfitować będą w cały szereg niespodzianek. Bohater, poniekąd wbrew swej woli, z teoretyka stanie się praktykiem…

Jeśli lubicie mroczne, powolne klimaty w stylu Davida Lyncha to na pewno film ten jest dla Was. Jest też on okazją do podziwiania pięknych argentyńskich pejzaży. Nie próbujcie ich jednak później odszukiwać – filmowy Lauquen, tak naprawdę nie istnieje. „El aura” kręcony był w górzystych okolicach Bariloche i w rejonach – znajdującego się po drugiej stronie kraju, na atlantyckim wybrzeżu – kurortu Pinamar.

Główną rolę w filmie gra, znany także ze wspomnianych już „Nueve reinas”, świetny Argentyńczyk Ricardo Darín. A tylułowa „El aura” to… aura – zwany tak samo w języku polskim, moment poprzedzający niektóre ataki epilepsji: „chwila prawdziwego spokoju, gdy wszystko się oddala, traci swe znaczenie” – jak w którymś momencie tłumaczy bohater filmu.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "El Aura"

  1. Pingback: Bielinsky nie żyje | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.