Brazylia i Francja połączone mostem?


Tym razem się chyba uda. Jest szansa na to, że dyskutowany już od blisko 9. lat projekt budowy mostu między Brazylią i Francją zostanie w tym roku zrealizowany. Decyzję o rozpoczęciu jego budowy już wkrótce wspólnie ogłosić mogą Jacques Chirac i Lula da Silva, podczas planowanej wizyty francuskiego prezydenta w Brazylii.

Oczywiście nie chodzi o most przez Atlantyk. Często zapominamy że Francja (i zarazem Unia Europejska) ma aż 673 kilometry granicy lądowej z Brazylią! Ten francuski fragment Ameryki Łacińskiej, to – oczywiście – Gujana Francuska. Jest to teren porośnięty w większości gęstym lasem tropikalnym, gdzie podstawowym środkiem transportu są różnego rodzaju łodzie i pirogi. I, póki co, nie istnieje żadna droga łącząca Gujanę z którymś z dwóch sąsiadów: Brazylią i Surinamem.

Francusko-brazylijski plan przewiduje wybudowanie mostu na granicznej rzece Oyapock. Prawdopodobnie gdzieś w okolicach znajdujących sie na przeciw siebie miast Saint-Georges de Oyapock (w Gujanie) i Oiapoque (w Brazylii). Już teraz istnieje tam przejście graniczne, ale granicę przekracza się łodzią. Władze obu państw mają nadzieję, że most pomoże rozwinąć handel i turystykę. Zwłaszcza, że brazylijskie Oiapoque ma całkiem dobre połączenie drogowe z Macapá, stolicą stanu Amapá i zarazem znaczącym portem na Amazonce.

Ale uwaga! Tak jak do Gujany polecieć możemy tylko z dowodem osobistym, tak do przekroczenia rzeki Oyapock konieczny jest już paszport.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Brazylia i Francja połączone mostem?"

  1. Pingback: Wojna z poszukiwaczami złota | tierralatina.pl - Ameryka Łacińska od środka. Polityka, kultura, turystyka, sport.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.