Keczua w komputerze


Od kilku tygodni potomkowie Inków mogą znacznie intensywniej używać swego ojczystego języka, keczua, siedząc przed komputerem. Microsoft zaprezentował właśnie „nakładkę”, która sprawia że najczęściej używane polecenia i komunikaty w popularnym Office 2003 i Windows XP można mieć w keczua. I tak słowo „plik” w tym języku zamienia się w „quipu” a „internet” to „llika”, czyli pajęczyna.

Jeszcze większą niespodziankę sprawiła wyszukiwarka Google. W jej peruwiańskiejboliwijskiej odmianie można wybrać od niedawna między wersją hiszpańską i keczua. I można też dokonywać wyszukiwań ograniczonych do stron tylko w tym języku.

Językiem keczua posługuje się na codzień ponad 10 milionów mieszkańców Ameryki Południowej. Najwięcej z nich mieszka w Peru i Boliwii, choć grupy Indian używających tego języka zamieszkują także Argentynę, Brazylię, Chile i Ekwador. Do tych 10 milionów osób, dla których keczua jest językiem ojczystym dodać też oczywiście trzeba ok. 4 kolejne miliony osób, dla których jest on językiem wyuczonym. Język ten jest normalizowany i unifikowany (istnieją 22. dialekty) przez Qheswa simi hamut’ana kuraq suntu, czyli Wysoką Akademię Języka Keczua której siedziba mieści się w Qosqo, czyli peruwiańskim mieście Cuzco.

Jeśli ktoś byłby bardziej zainteresowany tym językiem, to polecamy ciekawy internetowy kurs przygotowany przez peruwiańskiego profesora Demetrio Tupaca Yupanqui, jednego z najlepszych specjalistów od keczua (konieczna znajomość hiszpańskiego).

Prześlij dalej:

2 reakcje na "Keczua w komputerze"

  1. El Matero  19/12/2009 o 21:36

    Google w Guarani: http://www.google.com/intl/gn/

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.