Ameryka Łacińska pnie się w górę


ThePointOj pnie się, pnie. Coraz szybciej, coraz wyżej i w coraz większej ilości miejsc.Meksykańska Torre Mayor, o której już tutaj wspominałem, od kilku tygodni nie jest już najwyższym budynkiem Latynoameryki. Przegonił ją bowiem The Point – luksusowy apartamentowiec budowany właśnie w Panamie.

Inwestorzy chełpią się wręcz tym, że The Point jest już największym budynkiem w świecie hiszpańskojęzycznym. Przewyższa bowiem zarówno 255 metrów meksykańskiej Torre Mayor, jak i 250 metrów budowanych właśnie Torre de CristalTorre de Caja Madrid, dwóch najwyższych wieżowców Hiszpanii.

Panamski The Point, którego budowa ma zostać ukończona w styczniu przyszłego roku, mieć będzie 275 metrów wysokości. Jest on usytuowany na samym końcu Punta Paitilla, cypla zamykającego od południa Zatokę Panamską. Na 63 piętrach znajdować się będą wyłącznie luksusowe apartamenty, oraz instalacje mające ułatwić i uprzyjemnić życie mieszkańcom: spa, restauracja, siłownia, Piano Bar, sala bilardowa, sala do urządzania przyjęć i imprez, etc.

W The Point są tylko dwa typy mieszkań: małe i duże. Pojęcia te nie mają jednak nic wspólnego, ze standardami do których przywykliśmy w Europie. „Małe” mieszkanie w The Point ma bowiem 480, bądź 500 metrów kwadratowych, a „duże” 850 metrów kwadratowych. Wszystkie oczywiście z widokiem na ocean i panoramę miasta.

Gdyby ktoś był zainteresowany, to są jeszcze mieszkania do kupienia. Ich cena zaczyna się od 900 tysięcy dolarów, co zwłaszcza w porównaniu z cenami w Europie, nie jest sumą jakoś specjalnie zaporową. Budynek zaprojektowała jedna z bardziej znanych panamskich pracowni architektonicznych George J. Moreno.

Ale uwaga – deweloperzy w Panamie stosują takie same handlowe sztuczki jak ich europejscy odpowiednicy. Patrząc na prezentowane przez inwestorów wizualizacje The Point, tak jak ta która otwiera ten tekst, można ulec wrażeniu, że budynek jest w jakimś parku, otoczony zielenią.

Rzeczywistość jest jednak odrobinę bardziej, hmm… jakby to powiedzieć… „miejska”?

ThePointPanama

Sława The Point jako najwyższego budynku Latynoameryki będzie jednak bardzo krótkotrwała. Spośród 50 drapaczy chmur będących obecnie w budowie w tym regionie, co najmniej dziesięć go przewyższy. W samej tylko Panamie buduje się obecnie aż pięć budynków, które mają mieć więcej niż 275 metrów.

Los Faros de Panamá

Los Faros de Panamá

Najbardziej gigantycznym (choć niekoniecznie najładniejszym) symbolem niesamowitego boomu budowlanego jaki przeżywa od kilku lat Panama, są Los Faros de Panamá , czyli Panamskie Latarnie.

Gigantyczny kompleks aż trzech wieżowców, z których dwa „niższe” będą miały po 254 metry, a ten wyższy 320 metrów, a wraz z wieńczącym go łukiem 346 metry. Planowane zakończenie budowy – 2010 rok.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Ameryka Łacińska pnie się w górę"

  1. Pingback: To jest k(raj) dla starych ludzi | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.