KGHM chce wydobywać miedź w Chile i Peru


Górniczo-hutnicza spółka KGHM Polska Miedź jest zdecydowana na wejście do Ameryki Łacińskiej. –Firma ta chce wykupić koncesje na eksplorację i eksploatację tutejszych złóż miedziowych – zapowiedział polski wiceminister gospodarki  Adam Szejnfeld podczas roboczej wizyty w Limie i Santiago de Chile.

Chile i Peru są największymi eksporterami miedzi na świecie. Szacuje się, że ponad połowa światowych rezerw tego metalu znajduje się właśnie w tych dwóch państwach. Miedź wydobywają w nich niemal wszystkie liczące się na rynku światowe koncerny górniczo-hutnicze  – od chilijskiego państwowego giganta Codelco, przez australijskiego lidera BHP Billiton i brytyjskie Rio Tinto, po szwajcarską Xstrata. KGHM Polska Miedź chce do nich dołączyć.

Podczas zakończonej kilka dni temu roboczej wizyty w Santiago de Chile i Limie, polski wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, któremu toważyszyli szefowie KGHM Polska Miedź, podkreślał, że ta kontrolowana przez Skarb Państwa spółka jest już zdecydowana na wejście do Ameryki Łacińskiej. – Nasz koncern chce wykupić koncesje na poszukiwanie i wydobywanie miedzi w obu tych krajach – stwierdził. –Mało jest miejsc na świecie, które nas interesują, ale Peru i Chile właśnie do nich należą – zapewnił.

Cytowany przez peruwiańską agencję prasową Andina wiceminister sprecyzował, że negocjacje w sprawie inwestycji KGHM  w tym kraju są już zaawansowane, trwają od wielu miesięcy i powninny szybko się skonkretyzować. Minister zaznaczył, że wartość polskiej inwestycji w Peru sięgnąć może kilkuset milionów dolarów.

Polski minister, podczas swej wizyty w Santiago de Chile, starał się także zainteresować chilijskie firmy miedziowe inwestycjami w Polsce.

Notowana na warszawskiej giełdzie spółka KGHM Polska Miedź jest obecnie 9. na świecie producentem miedzi i 3. srebra.

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

About Tomasz Surdel

Dziennikarz i fotograf. Pracuje, bądź pracował dla tak różnych mediów jak Gazeta Wyborcza, TVP, TVN24, Canal+, RMF FM, EFE, Associated Press, Universal, Le Temps, Le Matin, GPD, snowBoard, PR Week. Teoretycznie mieszka w Buenos Aires, ale dość trudno go tam zastać. Prowadzi bloga Sur del Sur.

W sieci:

Na Twitterze Na Google+ Inne teksty na tierralatina.pl Strona internetowa

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.