Najlepsi sportowcy Argentyny 2008


W dniu wczorajszym przyznane zostały doroczne nagrody sportowe dziennika Clarín z Buenos Aires. A że jest to jedna z najbardziej poczytnych i opiniotwórczych argentyńskich gazet, impreza tradycyjnie wywołała nad La Platą dużo emocji i dyskusji, a telewizyjną transmisję z gali oglądano masowo i w dużym napięciu.  

Warto zerknąć, kogo wyróżnił specjalny panel ekspercki, w którego skład weszły tak znakomite postaci jak Antonio Rattín, Carlos Raffaelli, Marcelo Garraffo, José Froilán González, Roberto Perfumo, Noemí Simonetto, Horacio Accavallo, Amadeo Carrizo, Roberto de Vicenzo, Luis Nicolao, Guillermo Vilas, Daniel Castellani, Norberto Alonso i Hugo Porta.

Laur najwybitniejszej postaci argentyńskiego świata sportu mijającego roku przypadł słynnej hokeistce na trawie Lucianie Aymar. Wcześniej, popularna Lucha została po raz piąty z rzędu wybrana najlepszą zawodniczką sezonu na świecie przez Międzynarodową Federację Hokeja, a na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie wywalczyła z Las Leonas trzecie miejsce. Urodzona w Rosario Aymar powszechnie uważana jest za najlepszą zawodniczkę w historii tej dyscypliny sportu. Oczywiście przypadła jej także nagroda w odrębnej kategorii „Hokej”.

www.worldhockey.org
www.worldhockey.org

 W kategoriach piłkarskich Juan Roman Riquelme uznany został piłkarzem roku 2008 spośród zawodników występujących w Argentynie, a Lionel Messi wśród grających poza granicami kraju. Riquelme nie miał, według mnie, godnych rywali. Był kapitanem złotej jedenastki olimpijskiej, wygrał z Boca Superpuchar Ameryki Południowej, w ostatnich miesiącach niemal w pojedynkę pozwolił pozostać Xeneizes w grze o tytuł mistrza Torneo Apertura. Messi to oczywiście także złoty medalista z Pekinu i jeden z liderów odrodzonej pod okiem Josepa Guardioli, Barcelony. Może gdyby formę z pierwszej połowy roku utrzymał Carlos Tevez, a Kun Aguero  wygrał coś konkretnego z Atletico rywalizacja byłaby w tej kategorii bardziej zacięta…

 Oto wyróżnieni w innych dyscyplinach:

 •  Odkrycie roku: Victoria Tanco (golf)
 • Lekkoatletyka: Germán Lauro (pchnięcie kulą)
 • Sporty motorowe: Guillermo Ortelli (wielokrotny mistrz Argentyny w kilku kategoriach)
 • Koszykówka: Luis Scola (skrzydłowy Houston Rockets z NBA)
 • Boks: Hugo Garay (mistrz świata WBA w kategorii półciężkiej)
 • Golf: Eduardo Romero (od lat w światowej czołówce)
 • Pływanie: Andrés González
 • Polo: Facundo Pieres (najlepszy zawodnik zespołu La Ellerstina, tegorocznego tryumfatora Campeonato Argentino Abierto de Polo)
 • Rugby: Juan Martín Hernández (świetny zarówno w reprezentacji, jak i w Stade Français)
 • Tenis: Juan Martín del Potro (w tym roku trafił do pierwszej dziesiątki rankingu ATP)
 • Siatkówka: Nicolás Uriarte (jeden z najwybitniejszych graczy młodego pokolenia)

Prześlij dalej:

About Sergiusz Bober

Uważnie przygląda się Ameryce Łacińskiej przez futbolowe okulary. Autor Futbolin – bloga znanego chyba każdemu polskiemu miłośnikowi latynoskiej piłki nożnej. Kibic argentyńskiego Boca Juniors i brazylijskiego FC São Paulo.

W sieci:

Inne teksty na tierralatina.pl Strona internetowa

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.