Prezydent milioner walczy z kapitalizmem


Dzisiejsze latynoamerykańskie media sporo miejsca poświęcają wczorajszej informacji o opublikowaniu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego oświadczenia majątkowego. Dziennikarze nie mogą się nadziwić, że głowa jednego z największych państw Unii Europejskiej ma mizerny majątek i długi przewyższające oszczędności…

Z perspektywy Ameryki Łacińskiej taka wiadomość brzmi wręcz niewiarygodnie. Nic więc dziwnego, że informacja o majątku polskiego prezydenta podawana jest przez Latynosów najczęściej w sposób ironiczny. W wielu (jeśli nie w większości) państw Ameryki Łacińskiej panuje bowiem powszechne przekonanie, że polityce niezmiennie towarzyszy korupcja. Że wchodzi się do niej głównie po to, aby się dorobić, albo przynajmniej znacznie powiększyć już posiadany majątek.

Najgorsze jest to, że jest to tu dość szeroko, społecznie akceptowane. Mało kto się burzy z powodu pojawiających się tam i ówdzie prasowych doniesień o często niesamowitych wręcz interesach rządzących. Mało kto żąda dymisji, czy domaga się śledztwa. No chyba, że w korupcję zamieszany jest polityk opozycji. Wtedy wymiar sprawidliwości potrafi działać szybko i efektywnie…

Polityczne poglądy w tej dziedzinie nie grają większej roli. Korupcja i nepotyzm towarzyszyła politykom prawicowym, korupcja i nepotyzm rozkwita także teraz, gdy w większości państw Ameryki Łacińskiej rządzi lewica.

Tutaj zdarza się nawet, że urzędujący prezydenci „po godzinach” pracują we własnych firmach, albo doradzają innym w biznesie. Np. aktualna prezydent Argentyny Cristina Kirchner wciąż zastanawia się, czy spełnić niedawną sugestię lokalnego Urzędu Antykorupcyjnego, który uznał że – mimo wszystko – powinna zrezygnować z posady dyrektora w firmie konsultingowej El Chapel, którą z mężem i synem założyła w grudniu 2007 roku. Czyli dokładnie w momencie, w którym przejmowała od męża fotel prezydenta kraju…

Firma Kirchenrów zajmuje się m.in. doradztwem finansowym i inwestycyjnym. I najwyraźniej na tym biznesie się znają bardzo dobrze, bo prezydenckiej parze finansowo powodzi się znacznie lepiej, niż rządzonemu przez nich państwu. Zadeklarowany majątek prezydenckiej pary składa się m.in. z 19. domów, 14. mieszkań i dwóch terenów. A na oszczędnościowym koncie mieli, na koniec 2008 roku, 4.025.717 dolarów.

I choć sporą część tej fortuny Kirchnerowie mieli już przed wejściem do krajowej polityki (Nestror Kirchner zanim został prezydentem przez 12 lat był gubernatorem prowincji Santa Cruz), to prawdziwy jej rozkwit nastąpił w chwili rozpoczęcia ich szefowania Argentyną. Np. Nestror Kirchner za czasów swej prezydentury utworzył firmę deweloperską, która budowała apartamentowce.

Antykorupcyjny prokurator Manuel Garrido, który przez kilka ostatnich lat próbował wyjaśnić niektóre interesy aktualnych i byłych prezydentów i ministrów, właśnie podał się do dymisji. Wyjaśnił, że czuł się jakby walczył z wiatrakami: -Wszyscy wszystkich kryją, a sędziowie wręcz odmawiają zajmowania się niektórymi sprawami– oznajmił składając niedawni swą dymisję.

Kirchnerowie oczywiście zapewniają, że nic sobie nie mają do zarzucenia. Na dowód sami porosili prokuraturę o sprawdzenie, czy złamali jakieś prawo przy zakupie atrakcyjnej działki budowlanej w popularnym turystycznym mieście El Calafate, którą lokalne władze sprzedały im po cenie kilkanaście razy niższej niż rynkowa. Śledztwo trwa. Prowadzi je prokurator Natalia Mercado, która prywatnie jest… córką siostry Nestora Kirchnera. Powierzenie tej sprawy właśnie jej, to – zapewniają władze – „czysty przypadek”.

Tymczasem na owej działce stoi już luksusowy hotel Los Sauces. Jeśli wybieracie się do El Calafate to możecie się w nim zatrzymać i powiększyć w ten sposób majątek Kirchenrów. Bo hotel także należy do nich.

Z ludem, przeciw kapitalizmowi” – tak brzmiało jedno z wielu wyborczych haseł Kirchenrów w prezydenckich wyborach.
Prześlij dalej:

2 reakcje na "Prezydent milioner walczy z kapitalizmem"

  1. Pingback: Piłkarskie gole jak ofiary dyktatury. W Argentynie. | tierralatina.pl

  2. Pingback: Argentyna: Cristina na kolejne cztery lata! | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.