Będzie „mundialowy pociąg” w Brazylii?


Brazylia chce zdążyć z budową szybkiej kolei, łączącą São Paulo z Rio de Janeiro, na futbolowe Mistrzostwa Świata które odbędą się w tym kraju w 2014 r.

O tak ambitnym planie poinformowała wczoraj szefowa gabinetu prezydenta Luli, Dilma Rousseff. Budowa brazylijskiej szybkiej kolei, będącej drugim już takim projektem na południowoamerykańskim kontynencie, ruszyć ma w przyszłym roku. Pociąg-pocisk, bo tak też nazywają swój projekt Brazylijczycy, ma połączyć dwie największe aglomeracje kraju – Rio de Janeiro i São Paulo. A dokładniej – położone około 100 km na północny-wschód od São Paulo miasto Campinas, z zabytkową, nieczynną obecnie stacją Leopoldina w Rio de Janeiro.

Minister Dilma Rousseff i szef brazylijskiego resortu planowania, Paulo Bernardo, podczas prezentacji projektu szybkiej kolei (fot: Roosewelt Pinheiro/Agência Brasil)

Minister Dilma Rousseff i szef brazylijskiego resortu planowania, Paulo Bernardo, podczas prezentacji projektu szybkiej kolei (fot: Roosewelt Pinheiro/Agência Brasil)

Rządowy plan zakłada, że pomiędzy tymi dwoma krańcowymi stacjami dworcami pociąg zatrzyma się także na stacjach przy lotniskach Viracopos (Campinas), Guarulhos (São Paulo) i Galeão (Rio de Janeiro), a także w centrum São Paulo (Campo de Marte) i w miastach São José dos Campos, oraz Volta Redonda. Jak zapewniła minister Rousseff, na brazylijski Mundial będzie na pewno gotowy odcinek między centrami obu aglomeracji. Przystanki pośrednie, oraz odcinek między São Paulo i Campinas, być może zostaną oddane do użytku w późniejszym terminie.

Rząd nie zamierza wydawać pieniędzy na modernizację istniejących, czy budowę nowych stadionów. Przewodniczący Brazylijskiego Związku Piłki Nożnej, Ricardo Teixeira, zobowiązał się, że będzie to finansowane z funduszy prywatnych. Państwo skupi się na modernizacji infrastruktury transportowej w miastach, które będą gospodarzami Mundialu, oraz połączeń między nimi. Budowa szybkiej kolei między Rio i São Paulo jest więc projektem priorytetowym i stanie się częścią rządowego Programu Przyspieszenia Rozwoju (PAC).– zapewniła minister Dilma Rousseff.

Szefowa gabinetu prezydenta Luli sprecyzowała, ze rząd zamierza utworzyć państwową firmę, bądź instytut kolejnictwa, którego zadaniem będzie koordynowanie prac między zagranicznym dostawcą technologii, a prywatnymi brazylijskimi firmami, które zainwestują w projekt pociągu-kuli. Nazwę, zagranicznego partnera, który ma zostać wyłoniony w drodze konkursu, poznać mamy jeszcze w tym roku.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Będzie „mundialowy pociąg” w Brazylii?"

  1. Pingback: Szybki pociąg w Brazylii opóźniony | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.