Izrael zaprasza Brazylię


Izrael chce aby Brazylijczycy stali się negocjatorami w bliskowschodnich rozmowach pokojowych.

Propozycję taką złożył, przebywający obecnie z wizytą w Ameryce Południowej, szef izraelskiej dyplomacji, Avigdor Lieberman. –Jesteście silnym krajem, macie bliskie związki ze światem arabskim i bardzo dobre stosunki z Izraelem. Moglibyście pomóc obu stronom konfliktu wzajemnie się zrozumieć – stwierdził podczas spotkania z prezydentem Lulą w Brasilii. Jego brazylijski odpowiednik, Celso Amorim, natychmiast odpowiedział, że „takiej propozycji nie można odmówić” i Brazylia gotowa jest podjąć to wyzwanie.

Lula przypomniał jednak swojemu gościowi brazylijskie stanowisko dotyczące bliskowschodniego konfliktu: pełne uznanie niepodległego państwa palestyńskiego i zapewnienie mu gospodarczej samowystarczalności, oraz gwarancja bezpieczeństwa dla Izraela. Zdaniem Amorima, Lieberman w pełni zgadza się z tymi warunkami.

Podróż szefa izraelskiej dyplomacji po Ameryce Południowej jest, oficjalnie, „odpowiedzią na zwiększające się wpływy Iranu na tym kontynencie”. Głównym sojusznikiem Iranu w regionie jest oczywiście Wenezuela.

Prześlij dalej:

About Tomasz Surdel

Dziennikarz i fotograf. Pracuje, bądź pracował dla tak różnych mediów jak Gazeta Wyborcza, TVP, TVN24, Canal+, RMF FM, EFE, Associated Press, Universal, Le Temps, Le Matin, GPD, snowBoard, PR Week. Teoretycznie mieszka w Buenos Aires, ale dość trudno go tam zastać. Prowadzi bloga Sur del Sur.

W sieci:

Na Twitterze Na Google+ Inne teksty na tierralatina.pl Strona internetowa

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.