Kuba – nie skarż się żeś głodny!


Okazuje się, że na Kubie można za to… pójść do więzienia! Boleśnie się właśnie o tym przekonał ten właśnie hawański, bezdomny alkoholik, który kilka miesięcy temu, nieroztropnie wtargnął przed kamery zagranicznej ekipy telewizyjnej, przygotowywującej reportaż o kubańskich twórcach muzycznych. I poskarżył się, że jest głodny.

Tych kilka wybełkotanych przez niego zdań, że na Kubie nie ma co jeść, i wiele osób głoduje, na jego nieszczęście, szybko stało się w internecie bardzo popularnych. Powstały liczne miksy, sample i wideoklipy:

Castrowski reżim, wciąż uparcie usiłujący sprzedać światu wizerunek Kuby jakosocjalistycznego raju na Karaibach, jest – jak wiemy – zupełnie pozbawiony poczucia humoru, policja szybko więc zidentyfikowała „antypaństwowego degenrata” i doprowadziła przed oblicze śledczych

Juan-Carlos Gonzáles Marcos, znany wśród hawańskich pijaczków jako Pánfilo, był przesłuchiwany w sumie kilkadziesiąt razy. Przez policję, polityczną policję, kontrwywiad – pytano go, kto mu zapłacił za to wtargnięcie przed kamery, od kogo otrzymywał polecenia…

Wystraszony niespodziewanym obrotem sprawy alkoholik wybrał najgorszą, z punktu widzenia kubańskich reżimowych zamordystów, strategię obrony – sam zaczął szukać kontaktu z zagranicznymi dziennikarzami na wyspie prosząc ich aby także oni potwierdzili, że nie był przez nikogo manipulowany, że przed kamery dostał się przez przypadek, i po prostu powiedział o tym co mu w owym momencie najbardziej doskwierało – o głodzie.

Ja się naprawdę nie interesuję polityką. Nie dostałem od nikogo żadnych pieniędzy, a teraz mam straszne kłopoty” – skarży się w powyższym wideo.

Tego było już za dużo. W kilka dni później Pánfilo został aresztowany. A dzisiaj sąd drugiej instancji w Hawanie, po wcześniejszym usunięciu z sali zagranicznych dziennikarzy i dyplomatów, potwierdził wydany niedawno, sprawiedliwy, socjalistyczny wyrok – 2 lata więzienia. Przestępstwo: „zakłócanie porządku publicznego”.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.