Metro w Meksyku ma być bardziej bezpieczne


Plan metra w Ciudad de México

Plan metra w Ciudad de México

Aż 1600 policjantów dołączy, począwszy od dnia dzisiejszego, do 1100, którzy do tej pory pilnowali bezpieczeństwa w metrze w Meksyku. Powodem tej spektakularnej decyzji podjętej przez mera meksykańskiej stolicy, Marcelo Ebrarda, była niedawna strzelanina w jednej ze stacji stołecznej, podziemnej kolejki.

Policyjny patrol próbował wówczas zatrzymać 38-letniego mężczyznę, który sprayem pisał na jednej ze ścian stacji hasło „Rząd to kryminaliści”. Gdy policjanci wezwali go aby przestał, grafficiarz wyjął pistolet i zaczął na oślep przed siebie strzelać, wykrzykując przy tym, że Bóg go wysłał aby walczył z globalnym ociepleniem… Ten atak szaleństwa kosztował życie jednego z policjantów i przypadkowego pasażera, oraz ranił kolejne osiem osób.

Dyrekcja metra w Meksyku zapowiedziała ze swojej strony, że przeznaczy 60 milionów dolarów na nowe systemy bezpieczeństwa – więcej kamer telewizji przemysłowej, a także instalację bramek do wykrywania metalowych przedmiotów, tak jak na lotniskach, na największych stacjach. Kontroli oczywiście nie będą przechodzić wszyscy pasażerowie, ale policja będzie losowo wybierać tych którzy będą musieli się jej poddać.

Metro w Meksyku jest największym tego typu systemem transportu w Ameryce Łacińskiej. W chwili obecnej liczy ono aż 175 stacji i 11 działających linii. 12., obecnie w budowie, do użytku zostanie oddana w przyszłym roku. Każdego roku korzysta z niego blisko 1,5 miliarda pasażerów, co sprawia że jest to 5 co do popularności metro na świecie. Więcej pasażerów mają jedynie podziemnie kolejki w – kolejno – Tokyo, Moskwie, Seulu i Nowym Jorku.

W ciągu pierwszych 8 miesięcy tego roku liczba zabójstw w meksykańskiej stolicy wzrosła, w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, o 4,9 proc.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.