Chávez spada


Póki co, tylko w sondażach, ale za to w sposób dość spektakularny. I w każdym razie wystarczająco, aby wprawić wenezuelskiego prezydenta w histeryczny gniew. Tak przynajmniej twierdzi lewicowy, lecz opozycyjny dziennik Tal Cual.

Jego redaktorem naczelnym jest Teodoro Petkoff, były działacz komunistyczny, były guerillero i jeden z założycieli MAS, jednej z partii która 11 lat temu wyniosła Cháveza do władzy. Wtedy, i właśnie z tego powodu, drogi Petkoffa i MAS się rozeszły, ale kontakty i przyjaźnie w lewicowo-rewolucyjnych kręgach pozostały i obecnie Tal Cual uchodzi za gazetę najlepiej poinformowaną o tym, co naprawdę dzieje się za kulisami wenezuelskiej władzy.

I to właśnie zdaniem tego dziennika prezydent w ubiegłym tygodniu wpadł w prawdziwą furię, gdy na pokładzie kubańskiego samolotu, którym leciał odwiedzić swych politycznych mentorów – braci Castro, dowiedział się o wynikach najnowszych badań przeprowadzonych – o zgrozo! – przez IVAD, ośrodek badania opinii społecznej, powszechnie w Wenezueli uznawany za życzliwy rewolucyjnej władzy.

Patrząc na wyniki sondażu prezydencką wściekłość można jednak zrozumieć – po raz pierwszy we wszystkich dziedzinach Hugo Chávez jest przez większość społeczeństwa oceniany negatywnie.

57 proc. uważa, że polityka rządu zagraża własności prywatnej, 56 proc. proc że zagraża także demokracji. 52 proc. Wenezuelczyków jest wręcz przekonanych, że niedawna reforma ordynacji wyborczej, została przeprowadzona tylko po to aby ułatwić zwycięstwo prezydenckiej Zjednoczonej Socjalistycznej Partii Wenezueli (PSUV).

63 proc. Wenezuelczyków nie też wątpliwości, że niedawne zamykanie stacji radiowych miało na celu uciszenie krytyki. 61 proc. uważa, że wolność wypowiedzi jest w Wenezueli obecnie zagrożona.

Jeszcze więcej, bo aż 64 proc. sądzi, że dla Wenezueli byłoby dobrze, aby rządy Hugo Cháveza zakończyły się wraz z aktualną, kończącą się w 2012 roku, kadencją. Tylko 28 proc. chciałoby, aby spełniło się prezydenckie życzenie i władza została mu powierzona „do co najmniej 2021 roku”.

To co chyba jednak najbardziej musiało zaboleć wenezuelskiego prezydenta, to masowe wręcz odrzucenie jego wojowniczej retoryki wobec Kolumbii. 70 proc. uważa, że słynne „amerykańskie bazy” w sąsiednim kraju są wewnętrzną jego sprawą, w którą Wenezuela nie powinna się wtrącać. Tyle samo twierdzi, że decyzja Cháveza o „zamrożeniu” stosunków dyplomatycznych i handlowych między oboma krajami jest błędem, a 68 proc. że prezydent nie miał racji mówiąc iż z Kolumbii „wieje wojennymi wiatrami”. 63. proc. Wenezuelczyków nie podobają się też obelgi jakich Chávez regularnie używa pod adresem prezydenta Kolumbii, Alvaro Uribe.

Wenezuelczycy nie są głupi, są po prostu niezadowoleni z sytuacji we własnym kraju. Rząd jest niekompetentny i skorumpowany, a ludzie zaczynają zauważać nagiego króla – napisał Petkoff w komentarzu do wyników sondażu.

Prześlij dalej:

5 reakcji na "Chávez spada"

 1. Chavez  07/10/2009 o 16:07

  I tak, w normalny, demokratyczny sposób może się zakończyć kariera polityczna prezydenta Chaveza. Oczywiście, jeżeli sondaż opinii jest wiarygodny. Ale może być, że nastąpi dyktatura podobna do kubańskiej.
  Osobiście w to nie wierzę. Nie ten naród, nie te czasy. Brak silnego poparcia zewnętrznego, podobnego do „pomocy” radzieckiej.

  Odpowiedz
 2. Pingback: Hugo Chavez popularny? | tierralatina.pl

 3. bolo  12/10/2009 o 13:00

  W tym faszoislamskim gułagu publikują takie sondaże?

  Odpowiedz
 4. caraquena  12/10/2009 o 15:21

  O wynikach tego sondazu napisal chyba tylko Tal Cual. O tym najnowszym, o ktorym takze pisze Tierralatina, trabia od wczoraj wszystkie chavezowskie gadzinowki i rezimowe stacje telewizyjne. Wcale bym sie nie zdziwila, gdyby Raul Seijas chcial sie „zrehabilitowac” w oczach wladzy i po prostu troche podczerwienil te ostatnie wyniki.

  Odpowiedz
 5. tierralatina  12/10/2009 o 16:40

  Zerknijcie do notki „Hugo Chavez popularny” – wlasnie ja zaktualizowalem.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.