Kto zorganizuje Rio 2016?


W Rio de Janeiro nie ucichły jeszcze całkowicie aplauzy po przyznaniu temu miastu, przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, prawa do organizacji letnich Igrzysk w 2016 roku, gdy już wybuchają pierwsze skandale. Rząd Inacio Luli da Silvy właśnie stracił swego kandydata na szefa przyszłego Komitetu Organizacyjnego, który będzie miał za zadanie przygotowanie miasta do organizacji największej sportowej imprezy w historii Brazylii.

Lumo Rio2016_Venue_30_1Do tej pory powszechnie uważało się, że to prestiżowe i szalenie odpowiedzialne stanowisko powierzone zostanie Ricardo Leyserowi Gonçalvesowi, który z powodzeniem kierował zwycięskim Komitetetem Kandydatury Rio 2016, a wcześniej stał na czele organizatorów Igrzysk Panamerykańskich, które w A Cidade Maravilhosa odbyły się w 2007 roku.

Problem w tym, że ten świetny organizator właśnie został skazany. I to bynajmniej nie za jazdę samochodem po pijaku, czy jakiś mobbing, co jeszcze – zważywszy na okoliczności i rezultaty – można byłoby mu wybaczyć. Nie, on został skazany za defraudację publicznych pieniędzy podczas organizacji, dwa lata temu, wspomnianego Pan-Americano.

Tribunal de Contas da União, czyli brazylijski odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli, ogłosił właśnie, że Ricardo Leyser Gonçalves, jeśli chce uniknąć odpowiedzialności karnej, musi do państwowej kasy zwrócić – bagatela – 18,4 milony reali. To ponad 10 milionów dolarów.

TCU dopatrzył się bowiem w księgowości oragnizacji tego wydarzenia wielu trudnych do wytłumaczenia osobliwości. Z rachunków wynika m.in. że instalowanie każdego z wielu setek klimatyzatorów wymagało 12 godzin robocizny, a montaż każdej żaluzji w wiosce sportowców wymagał aż tygodnia pracy. Z kolei za inne opłacone prace wcale nie ma żadnych rachunków, są natomiast takie za które rachunki przedstawiane były dwukrotnie.

Zdaniem brazylijskiej prasy rządowi urzędnicy są wyrokiem TCU podłamani. I nie chodzi nawet o sam fakt finasowych nieprawidłowości i malwersacji – do tego Brazylia jest przyzwyczajona – ale po prostu o problem kim Ricardo Leysera zastąpić. Bo, jakby nie było, organizatorem jest on świetnym, być może najlepszym w Brazylii.

Czyli powraca odwieczny dylemat? Czy przypadkiem nieuczciwy ale ekspert, nie jest czasem lepszy od nieskazitelnego dyletanta?

Otwierające ten tekst dwa klipy promocyjne Rio 2016 miały swoją premierę podczas ubiegłotygodniowego, decyzyjnego kongresu MKOl w Kopenhadze. Zostały on przygotowany przez samego Fernando Meirellesa, najbardziej chyba obecnie znanego brazylijskiego reżysera, któremu zawdzięczamy m.in. Miasto Boga i Wiernego Ogrodnika. Na zakończenie inna promocyjna perełka Komitetu Organizacyjnego Rio 2016, także jego autorstwa:


Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Kto zorganizuje Rio 2016?"

  1. Grześ  10/10/2009 o 15:41

    Fantastyczne sa te filmiki. Zwlaszcza ten na koncu notki. Rewelacja – pełna profeska. No ale fakt, że Meirelles amatorem nie jest.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.