Leksykon brazylijskiej muzyki rozrywkowej (odc. 1)


Dzięki uprzejmości tierralatina.pl otwieram cykl poświęcony brazylijskim wykonawcom muzyki wszelakiej, głównie popularnej. Lista będzie bardzo subiektywna i zapewne nieco przykrótka, ale nie da się przedstawić wszystkich znanych, lubianych i liczących się artystów z tego kraju, gdyż jest ich przeogromna liczba. Mam jednak nadzieję, że chociaż trochę uda mi się przybliżyć sylwetki niektórych, a przede wszystkim muzykę jaką wykonują. Dla każdego coś miłego…

Roberto Carlos

Roberto CarlosBez dwóch zdań – jeden z najbardziej znanych brazylijskich wykonawców, często nazywany „Królem”. Karierę zaczynał jako przedstawiciel popularnego nurtu „Jovem Guarda” (Młoda Gwardia) zapoczątkowanego pod koniec lat 60., będącego odpowiednikiem naszego bigbitu. Z czasem Roberto Carlos odchodził od rockowego grania. Dziś 68-latek śpiewa już raczej tylko romantyczne ballady, ale cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością. W liczbie sprzedanych płyt, których wydał przeszło 70, w Ameryce Łacińskiej już dawno zdynstansował wszystkich, włącznie z The Beatles.

Otwierający ten wpis klip to Namoradinha de um Amigo Meu. Inne szlagiery (z kilkudziesięciu, jakie wylansował): Eu Sou Terrivel, Preciso Saber Viver, Emoções, Detalhes.

CPM 22

CPM22Hardcorowcy z São Paulo (właściwie Barueri) z ładnymi, wpadającymi w ucho melodiami. W 2008 nagrodzeni Grammy Latino za najlepszy rockowy album – Cidade Cinza. Od 2000 wydali w sumie sześć krążków, w tym chyba najpopularniejszy Chegou a Hora de Recomeçar (2002), z której pochodzi przebój Dias Atrás:

Inne hity CPM 22 to: Atordoado, Um Minuto Para O Fim do Mundo i Escolhas, Provas e Promessas.

Armandinho

(fot: Tai Godoi)

(fot: Tai Godoi)

Jeden z popularniejszych obecnie przedstawicieli brazylijskiego pop-reggae. Jego piosenki traktują o zabawie, miłości, słońcu, surfingu, marihuanie i ogólnym radowaniu się. Nie brakuje też w jego repertuarze utworów bardziej nastrojowych. Do największych hitów Armandinho należy bez wątpienia Folha de Bananeira, czyli rzecz o niewinnym paleniu „liścia bananowca”:

Inne przeboje artysty: Semente, Linda i Lua Cheia.

Ivete Sangalo

(fot: Vitor Jardim)

(fot: Vitor Jardim)

Jest reprezentantką i największą gwiazdą bardzo popularnego w Brazylii axé, czyli tanecznych, karnawałowych rytmów rodem z Bahii, choć nie stroni od innych stylów muzycznych i chętnie kooperuje z różnymi artystami. W 2006 podczas karnawału w Salvadorze namówiła do wspólnego śpiewania Bono Voxa z U2. Jedna z najczęściej nagradzanych w ostatnich latach brazylijskich piosenkarek. Sztandarowym utworem Ivete jest megahit Sorte Grande, znany powszechnie jako Poeira:

Inny wielkim hitem Ivete jest Quando a chuva passar.

Sepultura

Prawdopodobnie najbardziej obecnie znany brazylijski zespół na świecie i jeden z największych w historii muzyki metalowej. Założony w połowie lat 80. w Belo Horizonte przez braci Maxa (gitara) i Igora (perkusja) Cavalerę, osiągnął szczyt popularności w 1995 wraz z wydaniem albumu Roots Bloody Roots z największym przebojem o tym samym tytule.


Sepultura – Roots Bloody Roots por baloo57880

Rok później zespół opuścił mieszkający w Stanach Zjednoczonych lider i wokalista – Max, który założył inną metalową grupę – Soulfly. W 2006 z gry w Sepulturze zrezygnował także Igor. W 2008 bracia wydali – jako Cavalera Conspiracy – album zatytułowany Inflikted.

Dziś Sepultura już nie jest stuprocentowo brazylijska. W 1997 wokalistą w niej został Amerykanin Derrick Green, który jednak doskonale mówi i śpiewa po portugalsku.

Inne utwory braci Cavalera: Soulfly – Prophecy, Cavalera Conspiracy – Sanctuary.

Dorival Caymmi

Pamiętacie to?

Tak, to utwór Retirantes ze znanej i lubianej brazylijskiej telenoweli „Niewolnica Isaura”. Opowiada o tym, jak ciężkie jest życie czarnego człowieka. Napisany został przez zmarłego w ubiegłym roku w wieku 94. lat Dorivala Caymmi. Piosenkarz (także malarz i aktor) był jednym z największych propagatorów kultury stanu Bahia, z którego stolicy – Salvadoru – pochodził. Przewodni motyw, który mogliśmy usłyszeć w serialu, miał jednak nieco inny „tekst”.

Innym wielkim przebojem tego wykonawcy samby i bossy novy była piosenka O que é que a baiana tem.

C.D.N.

Prześlij dalej:

4 reakcje na "Leksykon brazylijskiej muzyki rozrywkowej (odc. 1)"

 1. BsAs  30/11/2009 o 02:12

  Niewiarygodne jest to muzyczne bogactwo Brazylii. W porownaniu z nia oscienne kraje wypadaja bardziej niz blado. Nie wiem czy jest bardziej muzyczny i umuzykalniony narod na swiecie. Moze w Afryce? Z niecierpliwoscia czekam na kolejne odcinki.

  Odpowiedz
 2. Pingback: Przewodnik po muzyce Brazylii (cz. 2) | tierralatina.pl

 3. morgan  13/06/2012 o 11:31

  A gdzie Nacao Zumbi?

  Odpowiedz
 4. Dominika  02/03/2016 o 15:28

  swietnie, czekam na wiecej ciekawostek!

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.