Machu Picchu odcięte!


Na ponad połowie terytorium Peru leje deszcz. Od wielu dni. I choć opady o tej porze roku nie są niczym nadzwyczajnym, tak ich intensywność bije wszelkie rekordy minionej dekady. W 15 z 25 peruwiańskich departamentów rzeki wystąpiły z koryt, a drogi i linie kolejowe blokowane są przez obsunięcia terenu. Najpoważniejsza sytuacja panuje w Cuzco i Apurímac, gdzie ogłoszono stan wyjątkowy. Machu Picchu jest zamknięte, a władze zastanawiają się jak ewakuować uwięzionych w okolicy turystów.

pociąg łączący Cuzco z Aguas Calientes od niedzieli nie kursuje (fot: ©Goochio Gordon)

pociąg łączący Cuzco z Aguas Calientes od niedzieli nie kursuje (fot: ©Goochio Gordon)

W Cuzco deszcz padał wczoraj nieprzerwanie od 20 godzin. Tony nasiąkniętej wodą ziemi obsunęły sie z wielu andyjskich zboczy, blokując m.in. linię kolejową łączącą to miasto z Aguas Calientes – obowiązkowym punktem tranzytowym dla niemal wszystkich turystów chcących odwiedzić Machu Picchu – legendarną inkaską osadę, uważaną za jednen z dziewięciu cudów nowożytnego świata. A że pociąg ten jest jedynym środkiem transportu, turyści którzy akurat przebywali w okolicy zabytku zostali uwięzieni. Zdaniem lokalnych władz utknęły tam w ten sposób 1954 osoby, które w chwili obecnej albo zostały zakwaterowane w hotelach i domach mieszkańców Aguas Calientes (nazywanego także Machu Picchu Pueblo), albo ulokowane w namiotach pośpiesznie rozbitych na centralnym placu miasteczka.

Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że rząd w Limie zdecydował się ogłosić 60-dniowy stan wyjątkowy zarówno w całym departamencie Cuzco, jak i w sąsiadującym z nim Apurímac. Decyzja ta pozwoli na uruchomienie specjalnych funduszy, oraz skierowanie wojska do walki z żywiołem. Minister spraw wewnętrznych, Octavio Salazar, zapowiedział że jeśli pogoda na to pozwoli to już dzisiaj uruchomiony zostanie most powietrzny między Aguas Calientes i Cuzco i rozpocznie się ewakuacja uwięzionych turystów. Jako pierwsi na transport liczyć mogą najstarsi, rodzice z dziećmi, oraz chorzy.

Władze zdecydowały się także na zawieszenie pasażerskich lotów do Cuzco, aby w ten sposób odciążyć miasto od napływu nieświadomych sytuacji turystów. Sytuacja jest naprawdę bardzo ciężka. Tym bardziej, że poziom rzek przez cały czas się podnosi i wciąż otrzymujemy informacjie o kolejnych obsunięciach terenu. Mamy informację o ok. 500 kolejnych turystach uwięzionych w innych miejscach naszego departamentu. W niedzielę, na zasypanej drodze, wywrócił sie też autobus – zginęła matka z dzieckiem, a ponad 45 kolejnych pasażerów zostało rannych – tłumaczył mer Cuzco, Luis Florez, w wywiadzie udzielonym rozgłośni radiowej RPP.

Turyści którzy planowali odwiedzić w najbliższym czasie Machu Picchu powinni zmienić plany. W ciągu najbliższych co najmniej kilku dni na pewno nie będzie to możliwe – ostrzega peruwiański minister turystyki Martin Perez.

Prześlij dalej:

3 reakcje na "Machu Picchu odcięte!"

  1. Polones  26/01/2010 o 18:40

    W Brazylii (Sao Paulo) też deszczowy rekord. W mieście padało w każdym z 34 ostatnich dni, Taka sytuacja nie zdarzyła się od 77 lat…

    Odpowiedz
  2. Pingback: Machu Picchu niedostępne przez trzy miesiące | tierralatina.pl

  3. Pingback: Machu Picchu zamknięte do odwołania | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.