Najlepsze hostele Latynoameryki?


Hostelworld.com, największy na świecie system rezerwacji noclegów w hostelach, rozdał właśnie Hoscary – nagrody dla najlepszych z ponad 20 tysięcy obiektów korzystających z jego sieci.

W ścisłej światowej czołówce nie ma oczywiście żadnego hostelu z Ameryki Łacińskiej. Ponad 900 tys. osób korzystających z hostelworld.com najlepsze oceny za 2009 rok wystawiło hostelom europejskim. Cała nagrodzona dziesiątka to obiekty znajdujące się na Starym Kontynencie, w tym aż 5 w Lizbonie.

Napisałem, że nagród oczywiście nie dostali Latynosi, bynajmniej nie dlatego, że uważam iż jakość hostelowych usług w Ameryce Łacińskiej jest nie najlepsza. Nie w tym rzecz.

Jak sami organizatorzy plebiscytu przyznają, przyjęty przez nich system przyznawania nagród po prostu nie jest super demokratyczny. Ranking powstaje bowiem tylko i wyłącznie na podstawie ocen pozostawianych przez użytkowników systemu rezerwacyjnego. Kto dostanie najwięcej tych najlepszych – wygrywa. Laury zbiera Europa, bo po prostu tam klientów hosteli (a więc i wystawiających oceny) jest najwięcej.

Na szczęście, aby dać szansę na zdobycie wyróźnienia obiektom z reszty świata, hostelworld publikuje także rankingi kontynentalne. Ale ich też nie należy traktować jako absolutnej wyroczni, bo natura głosowania faworyzuje przecież obiekty z najbardziej popularnych wśród plecakowiczów (bo to oni są podstawową klientelą hosteli) miejsc. Niewielkie hostele oddalone od uczęszczanych szlaków możliwości na nagrody w tym systemie liczyć nie mogą.

Co nie znaczy jednak, że Hoscary nie mają żadnej wartości. Przeciwnie – to na pewno jest gwarancja bardzo wysokiej jakości. Parametry brane przez oceniających (czyli gości) pod uwagę to charakter miejsca, bezpieczeństwo, lokalizacja, personel, czystość i… fun. Bo nie da się przecież ukryć, że imprezy są zazwyczaj częścią uroku noclegów w hostelach.

Dobrze, starczy tego teoretyzowania, przejdźmy do konkretów – gdzie w Ameryce Łacińskiej są najlepsze hostele. Które z nich zostały w 2009 roku najlepiej ocenione? Odpowiedź jest krótka: w Argentynie.

Latynoskie podium hostelowe podium wygląda tak:

 1. Hostel Lao, Mendoza
 2. América del Sur Hostel, Buenos Aires
 3. Hostel Estoril, Buenos Aires

Tierralatina.pl zna “z widzenia” wszystkie nagrodzone obiekty i złego słowa powiedzieć o nich nie może. To rzeczywiście pewne (choć nie zawsze najtańsze! – a to przecież też ważny hostelowy parametr) adresy. Choć np. jeśli szukacie klimatycznego miejsca w Buenos Aires, to akurat América del Sur raczej nie będzie dla Was. To hostel typu high-tec w nowoczesnym budynku, z nowoczesnymi wnętrzami. Co kto lubi…


PS. Pełna lista nagrodzonych hosteli tutaj. Przy okazji tierralatina.pl serdecznie gratuluje krakowskiemu hostelowi Greg & Tom, który na liście 10. najlepszych hosteli świata, znalazł się na 8. pozycji.

Prześlij dalej:

2 reakcje na "Najlepsze hostele Latynoameryki?"

 1. BsAs  02/02/2010 o 14:25

  Az z ciekawosci podjade w najblizszych dniach, zobaczyc jak wygladaja te nagrododzone w Buenos Aires. Bo zupełnie ich nie kojarzę. No ale hosteli w tym mieście są setki.

  Odpowiedz
 2. Szymon  18/02/2010 o 04:59

  W hostelu Lao w Mendozie byłem i dobrze się bawiłem. Szczerze polecam. To tylko moja bezinteresowna, ale zasłużona reklama.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.