Niewinność wśród koki nagrodzona


Kolumbijski fotoreporter Manuel Saldarriaga otrzymał Królewską Nagrodę Fotograficzną, najbardziej prestiżowe wyróżnienie tego typu w świecie hiszpańskojęzycznym, za zdjęcie będące częścią fotoreportażu o dzieciach dorastających na nielegalnych plantacjach koki.

Serię fotografii otwieraną przez nagrodzone zdjęcie opublikował w kwietniu ubiegłego roku dziennik El Colombiano z Medellín.

© Manuel Saldarriaga

© Manuel Saldarriaga

Towarzyszł jej krótki tekst napisany przez fotoreportera:

Dzieci, które rodzą się w regionach produkcji koki nie mają nic wspólnego z mafiami i konfliktem, które żywią się przemianą zielonego w białe. Mimo to dorastają ze stygmatem, którym ich oznacza społeczeństwo.
Pośród zieleni koki, którą dorośli uprawiają w górach, one mają swe dziecięce życie. Płaczą i śmieją się, zupełnie obce ideom które stygmatyzują roślinę, która sama w sobie nie może być ani dobra, ani zła. Wiele z nich nie zna nawet tych innych idei, mniej niebezpiecznych, które wiążą tą roślinę ze zwyczajami i obrzędami tubylców.
Dzieci chodzą do szkoły miedzami między plantacjami koki, nie rozumiejąc zbytnio dlaczego te połacie wypełniające zielenią ich oczy, zabarwiają się czasem czerwienią krwi ich najbliższych i znajomych, zabijanych w wojnie o kontrolę nad  tymi nielegalnymi uprawami. Po powrocie ze szkoły bawią się miedzy tymi krzakiami, będącymy częścią ich świata.
Ich rodzice mają nadzieję, że gdy dorosną, nie będą musiały iść ich drogą i poświęcać się sadzeniu i zbieraniu liści rośliny, równie niewinnej jak ich dzieci, z którą perwersyjność dorosłych utworzyła synonim łatwych pieniędzy… i jeszcze łatwiejszej śmierci.

Jurorzy XXVII już edycji konkursu dziennikarskiego odbywającego się pod egidą hiszpańskiego króla stwierdzili, że zdjęcie kolumbijskiego fotoreportera ujęło ich zderzeniem wieku bohaterów, którzy bawią się nie mając nic wspólnego z kontekstem przestępstwa i przestępczości w którym się znajdują. Szczególnie spodobało im się, że dziecko zakrywając swą twarz liśćmi koki nieświadomie pokazało dwie twarze rzeczywistości regionów dotkniętych narkotykowym biznesem, kontrastując równocześnie z normą która m.in. w Europie każe często zamazywać na fotografiach buzie dzieci.

A Wam, podoba się to zdjęcie?


PS. Pozostałe fotografie z opublikowanej serii Manuela Saldarriagi można zobaczyć klikając na zdanie Entre cultivos ilícitos y juegos inocentes, znajdujące się tuż pod zdjęciem na stronie El Colombiano, do której link znajduje się w drugim akapicie.

Prześlij dalej:

2 reakcje na "Niewinność wśród koki nagrodzona"

  1. latinbrand  28/01/2010 o 19:37

    Jak dla mnie to zdjęcie jest fantastyczne. Niesamowice wymowne. Bardzo mi się podoba.

    Odpowiedz
  2. Alex Paleczny  28/01/2010 o 20:54

    Świetny dwuplan i masa symboliki w jednym zdjęciu. Słusznie przyznana nagroda.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.