Ayahuasca legalna w Brazylii


Brazylijski rząd wydał oficjalną zgodę na używanie ayahuasca – silnego środka halucynogennego – podczas religijnych ceremonii. Jej stosowanie było w tym kraju do tej pory jedynie tolerowane, a pełna legalizacja pozwoli na m.in. promowanie oraz komercjalizację obrzędów z jej użyciem.

przygotowanie ayahuasca

przygotowanie ayahuasca

Dyskusja nad ayahuasca trwała w Brazylii od wielu lat. Rząd powołał m.in. specjalną, poświęconą jej multidyscyplinarną komisję, w skład której weszli m.in. lekarze, prawnicy, psychologodzy i socjolodzy. I którzy, po wielu debatach, doszli do wniosku, że stosowanie tego halucynogenu pod należytą kontrolą nie jest groźne dla zdrowia i życia, ani nie powoduje silnych uzależnień.

Decydującym argumentem był jednak fakt, że ayahuasca jest stosowana przez zamieszkujących Amazonię Indian od wielu wieków i jest częścią ich tradycji. Ten psychodelik odgrywa dla tradycyjnych plemion rolę zarówno leczniczą jak i mistyczną – pozwala m.in. łączyć się z duchami przodków, oczyszcza organizm i daje szamanom moc jasnowidzenia.

Fernando Gabrera, brazylijski senator z Partido Verde, która jednoznacznie lobowała za pełną legalizacją ayahuasca, nie krył wczoraj swej satysfakcji: „w końcu uhonorowaliśmy prawdziwie brazylijskie religijne obrzędy” – stwierdził.

Zgodnie z decyzją władz w Brasilii ayahuascę w tym kraju może spróbować każdy. Nawet dzieci. Warunkiem legalności ceremonii jest przeprowadzenie jej pod okiem religijnego specjalisty (szamana, kapłana) i w specjalnym, rytualnym miejscu. Może nim być idiańska wioska, a w miastach świątynie i kościoły. Kapłan jest odpowiedzialny za osoby używające ayahuascę aż do momentu całkowitego ustąpienia jej działania.

ayahuasca przygotowywana przez wyznawców Santo Daime

ayahuasca przygotowywana przez wyznawców Santo Daime (fot: Luis Eduardo Pomar)

Ayahuasca jest skoncetrowanym wywarem z kilku roślin i szacuje się, że w Ameryce Południowej istnieje co najmniej 500 sposobów jej przygotowywania. Najczęściej jednak używa się kory liany Banisteriopsis caapi i liści krzewu Psychotria viridi, które – zdaniem większości szamanów – muszą być zebrane przy świetle pełni księżyca.

Wyznawcy ayahuasca twierdzą, że jest ona Doktorem, Mistrzem i Matką. Doktorem bo leczy, Mistrzem bo uczy i Matką ponieważ pokazuje drogę. Ayahuasca daje Moc, Wiedzę i Wizję i każde z nią spotkanie jest zupełnie inne.

W Brazylii, poza Indianami, ayahuascę stosują powszechnie w religijnych obrzędach co najmniej dwa oficjalnie zarejestrowane związki wyznaniowe: na wskroś synkretyczny Santo Daime i mający swe korzenie w chrześcijaństwie União do Vegetal.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Ayahuasca legalna w Brazylii"

  1. S24h7  24/02/2012 o 21:11

    czekamy na czasy kiedy w Polsce takze bedzie juz legalna , ayahuascqa pozwala zajrzec w przyszlosc i ustawic sie do niej odpowiednio , ayahuasca przyspiesza i polepsza zycie 🙂

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.