Machu Picchu ponownie otwarte


Peruwiańskie władze dotrzymały obietnicy – dzisiaj, po ponad 2 miesiącach przerwy, zwiedzający powrócili na Machu Picchu, najpopularniejszy wśród turystów zabytek w tym kraju. Był on od końca stycznia zamknięty z powodu zniszczeń jakie w jego okolicach wyrządziły bezprecedensowe ulewy.

Jedną z pierwszych z 1200 osób jakie dzisiaj dotarły do położonych w Andach słynnych inkaskich ruin, była amerykańska aktorka Susan Sarandon, która jest jedną z wielu gwiazd zaangażowanych przez peruwiańskie urzędy promocji turystycznej, aby pokazać światu, że sytuacja w Machu Picchu wróciła już do normy i zabytek, uważany za jeden z siedmiu nowożytnych cudów świata, jest ponownie dostępny.

Machu Picchu

Machu Picchu (fot: Olivier Issaly)

Wprawdzie nie jest jeszcze całkowicie zakończona odbudowa linii kolejowej łączącej Cuzco z Aguas Calientes (a dokładniej z Machu Picchu Pueblo, bo taka jest nowa, oficjalna nazwa miasteczka u podnóża góry, na której znajdują się ruiny), i po której kursują pociągi będące podstawowym środkiem transportu dla turystów udających się na Machu Picchu, jednak prace posunęły się wystarczająco, aby uruchomić transport łaczony autokar+kolej.

W najbliższych dniach na wyremontowanej trasie kursować będą przede wszystkim luksusowe składy, z których korzystają najbardziej zamożni turyści, jednak pociągów „backpackerskich” w najbliższych dniach będzie też przybywać.

Lokalne władze mają nadzieję, że z końcem kwietnia Machu Picchu odwiedzać już będzie, tak jak przed zamknięciem zabytku, ponad 2500 osób dziennie. Na moment ten czeka też na pewno blisko 17 tys. osób, które w rejonie Cuzco straciły – w trakcie minionych 2 miesięcy – pracę w branży turystycznej, właśnie z powodu 66-dniowego zamknięcia najpopularniejszej atrakcji Peru.

Camino Inca, trekingowa trasa kilkudniowego podejścia do ruin, też jest od dzisiaj czynna.

Peruwiańskie władze ujawniły, ze w najbliższym czasie zabytek odwiedzą też inne gwiazdy, mające pomóc w jego promocji. Na Machu Picchu spodziewany jest m.in. Sting, Steven Spielberg i Juan Luis Guerra. Zapowiedziano także, że w najbliższym czasie zostanie uruchomiona internetowa przedsprzedaż biletów wstępu na teren zabytku. Ma to zapobiec sytuacjom, w których – zwłaszcza w sezonie –  turyści docierają do Cuzco, ale nie udaje im się dostać biletów, bądź są zmuszeni kupować je, znacznie drożej, od pośredników.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.