Zabazgrali Chrystusa z Corcovado


Jeden z najbardziej znanych brazylijskich symboli, górująca nad Rio de Janeiro gigantyczna figura Chrystusa Zbawiciela, stał się obiektem ataku wandali. Nieznani sprawcy sprayem zabazgrali jego głowę, pierś i jedno z rozpostartych ramion.

Chrystus z Corcovado

(fot: Ville Miettinen)

Śledztwo będzie toczyć się aż do skutku, a sprawcy zostaną bezlitośnie ukarani – zapowiedział burmistrz Rio de Janeiro, Eduardo Paes. Dodał też, że ten akt wandalizmu uważa za „zbrodnię szkodzącą Ojczyźnie”, gdyż słynny Cristo Redentor jest najczęściej odwiedzanym i fotografowanym przez turystów obiektem w całej Brazylii. W ubiegłym roku, na górujące nad miastem wzgórze Corcovado, na którego szczycie stoi ten blisko 40-metrowej wysokości posąg Chrystusa, pielgrzymowało ponad 1,8 milionów osób.

Wandale wykorzystali fakt, że Chrystus z Corcovado jest obecnie pokryty rusztowaniami, gdyż z początkiem marca rozpoczęła się zaplanowana na trzy miesiące i wyceniona na niemal trzy miliony euro, kompleksowa renowacja monumentu. W nocy z mininej środy na czwartek wdrapali się na sam szczyt pomnika i farbami w sprayu wymalowali kilka dość enigmatycznych haseł, w tym m.in. „Gdy nie ma kota, myszy harcują”, oraz „Gdzie jest inżynier Patrycja?”.

To ostatnie zdanie pojawiło się też przed kilkoma tygodniami, gdy wciąż nieznani i być może ci sami sprawcy zbeszcześcili, znajdujący się także w Rio, grób legendarnego brazylijskiego aktora i prezentera telewizji Abelardo „Chacrinha” Barbosy de Medeiros.

Służby miejskie rozpoczęły czyszczenie pomnika już wczoraj rano i zapowiedziały, że do końca przed końcem tygodnia po wandalskim wybryku nie pozostanie ani ślad.

Wykonana ze zbrojonego betonu krytego steatytem statua Chrystusa Zbawiciela góruje nad Rio de Janeiro od 1931 roku. Wyrzeźbił ją, według projektu brazylijskiego inżyniera Heitora da Silva Costy, wybitny francuski rzeźbiarz o polskich korzeniach, Paul Landowski. W 2007 roku pomnik ten został uznany za jeden z 7 nowożytnych cudów świata.

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

2 reakcje na "Zabazgrali Chrystusa z Corcovado"

  1. Polones  19/04/2010 o 20:33

    Safados malcriados!!!

    Odpowiedz
  2. Aras  27/12/2012 o 15:11

    Cieszę się, że ten pomnik zbuodwano. W sytuacji w jakiej się obecnie znajdujemy cała nadzieja w tym,że Jezus ostatecznie i tak zwycięży.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.