Chinchilla u steru Kostaryki


Stało się. Kostaryka ma pierwszą w swej historii kobietę-prezydenta kraju. Wybrana w lutowych wyborach 51-letnia Laura Chinchilla zastąpiła dzisiaj Oscara Ariasa na prezydenckim fotelu. I będzie kontynuować jego politykę.

Wielogodzinna ceremonia przekazania władzy odbyła się w, znajdującym się w centrum San José, Parku Miejskim La Sabana. Przyglądało się jej blisko 10 tys. osób, wśród których byli m.in. prezydenci Ekwadoru, Gwatemali, Hondurasu, Kolumbii, Meksyku, Nikaragui, Panamy, Salwadoru i… Gruzji.

Nowa prezydent obiecała kontynuować politykę swego mentora i poprzednika Oscara Ariasa, deklarując równocześnie gotowość dialogu ze wszystkimi siłami politycznymi w kraju. Uważnie słuchać innych i dyskutować to dla mnie etyczny wymóg. Będzie on nadawał kierunek mojemu rządowi i zgodnie z nim otworzę moje drzwi wszystkim Kostarykankom i Kostarykańczykom. – zapewniła Laura Chinchilla tuż po złożeniu przysięgi. Dodała też, że zamierza rządzić z „pokorą, uczciwością i zdecydowaniem”.

Nowa prezydent Kostaryki Laura Chinchilla

Nowa prezydent Kostaryki Laura Chinchilla

Laura Chinchilla sama siebie definiuje jako „konserwatywną socjaldemokratkę” i nie kryje swego zaangażowanego katolicyzmu. Zgodnie z przedwyborczymi obietnicami priorytetami jej rządu ma być walka z przestępczością, ze szczególnym naciskiem na przemyt i handel narkotykami, redukcja ubóstwa, oraz ochrona środowiska, powszechnie uważanego w Kostaryce za jeden z narodowych skarbów.

Pierwsze, podpisane tuż po zaprzysiężeniu dekrety wydają się potwierdzać jej zaangażowanie w te właśnie kierunki polityki. Laura Chinchilla wprowadziła dzisiaj m.in. moratorium na wydobycie i przetwarzanie złota, które – zdaniem wielu ekspertów – jest jednym z największych źródeł zaniczeszczeń wód gruntowych w Kostaryce. Także dzisiaj utworzyła nieistniejące wcześniej stanowisko Narodowego Komisarza ds. Walki z Narkotykami.

Zdaniem wielu kostarykańskich politologów, mimo zapewnień o kontynuowaniu polityki Ariasa, rząd Laury Chinchilla będzie bardziej prawicowy niż i tak już oskarżany przez lewicową opozycję o liberalne odchylenie, gabinet jej poprzednika. Wynika to m.in. z tego, że rządząca od 2006 roku Partia Wyzwolenia Narodowego w aktualnym Parlamencie nie posiada większości. Chinchilla zawarła więc koalicję z trzecią polityczną siłą Kostaryki – Ruchem Libertariańskim.

Laura Chinchilla jest 49. prezydentem Kostaryki. I pierwszą kobietą na tym stanowisku. Dla regionu nie jest to jednak premiera. Przed nią na prezydenckich fotelach w Ameryce Centralnej zasiadały już Violetta Chamorro w Nikaragui i Mireya Moscoso w Panamie. Kadencja prezydencka w Kostaryce trwa 4 lata.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.