III Dzień Latynoamerykański w Lublinie


W najbliższy piątek, 28 maja, w Lublinie odbędzie się Dzień Latynoamerykański, czyli organizowana już po raz 3. seria związanych z regionem konferencji, pokazów filmowych i innych atrakcji. Na imprezę zaprasza – działające przy UMCS -Koło Latynoamerykanistów.

Obchody Dnia Latynoamerykańskiego rozpoczną się dokładnie w południe, od panelu dyskusyjnego i pokazu zdjęć poświęconego podróżom w regionie.

moderator: Kamil Kamiński, goście, m.in.: dr Katarzyna Krzywicka – Wydział Politologii UMCS [Wenezuela, Meksyk], dr Andrzej Pietrzak – KUL [Brazylia], mgr Joanna Kaczyńska – KL UMCS [Peru, Chile, Kuba], Maria Ochab [cała Ameryka Łacińska]

Na 13:40 zaplanowana jest degustacja specjałów kuchni latynoamerykańskiej i karaibskiej, połączona z pokazem regionalnych tańców. W przewidzianym menu m.in. egzotyczne owoce, nachos, tortilla, guacamole i yerba mate do popicia.

Po latynoamerykańskich smakach kolej przyjdzie na latynoamerykańskie kino. O 14:45 rozpocznie się projekcja pierwszego z dwóch zaplanowanych filmów: nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na ostatnim Międzynarodwym Festiwalu Filmowym w Berlinie, urugwajsko-argentyński „Gigante”. A zaraz po nim głośne „Gorzkie Mleko”, czyli La Teta Asustada – także nagrodzony w Berlinie (i nominowany do Oscara) peruwiański film o dorastaniu w czasach terroru Świetlistego Szlaku.

Ostatnim punktem programu Dnia Latynoamerykańskiego w Lublinie jest… Noc Latynoamerykańska, czyli – rozpoczynająca się o 20:00 – wielka latynoska impreza. W jej trakcie, poza tańcami, przewidziany jest także konkurs wiedzy o Ameryce Łacińskiej. Konkurs z nagrodami.

Wstęp na wszystkie zaplanowane wydarzenia jest wolny i dla wszystkich. Dyskusja, degustacja i pokaz filmów odbędą się w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka (Radziszewskiego 16). Natomiast wieczona Fiesta Latina w Sheesha Nargila Pub (Głęboka 8a).

Honorowy patronat nad III Dniem Latynoamerykańskim obięły ambasady Boliwariańskiej Republiki Wenezueli i Wschodniej Republiki Urugwaju w Polsce. Tegoroczna jego edycja odbywa się w ramach globalnych Obchodów 200-lecia Niepodległości Ameryki Łacińskiej – Bicentenario.

Dodatkowe szczegóły na temat tego lubelskiego wydarzenia można znaleźć na blogu Koła Latynoamerykanistów Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.