Kobieta rządzi na Trynidadzie i Tobago


Trynidad i Tobago jest od wczoraj kolejnym krajem, który po raz pierwszy na czele swego rządu ma kobietę. Misję sformowania nowego gabinetu otrzymała 58-letnia prawniczka, Kamla Persad-Bissessar.

Kamla Persad-BissessarZmiana rządu na Trinidadzie i Tobago to bezpośrednia konsekwencja, wygranych zdecydowanie przez opozycję, przedterminowych wyborów parlamentarnych, które odbyły się tam w miniony poniedziałek. O ich zorganizowanie, 2 lata przed konstytucyjną datą, poprosił w kwietniu, świadomy topniejącego poparcia i uwikłania niektórych swych ministrów w korupcyjne skandale, dotychczasowy premier Patrick Manning.

Ten obecnie 63-letni konserwatywny polityk był jednym z najdłużej demokratycznie rządzących w karaibskim regionie. Stał na czele rządu swego kraju dwukrotnie, w sumie przez 13 z 17 ostatnich lat. A w Parlamencie swego kraju zasiada nieprzerwanie od… 1971 roku! Uważa się go za politycznego ojca, niekwestionowanego przez nikogo, rozwoju gospodarczego Trynidadu i Tobago podczas ostatniej dekady, którego głównym motorem jest wydobycie i eksport ropy i gazu. To Manning obniżył też podatki i przywrócił bezpłatną naukę w państwowych szkołach wyższych.

Ostatnie lata rządów Ludowego Ruchu Narodowego, partii z prezydowania której Manning dzisiaj właśnie zrezygnował, to jednak, oprócz gospodarczych sukcesów, także coraz częstsze korupcyjne skandale, nepotyzm i gwałtowny wzrost przestępczości. Roczna liczba morderstw w tym niewielkim przecież państwie (1,3 miliona mieszkańców) przeszła z 93 w 1999 r. do 509 w roku ubiegłym.

Doszło do tego, że prezydent kraju Max Richards, któremu konstytucja daje rolę podobną do tej jaką w Wielkiej Brytanii piastuje królowa, czyli głównie protokolarną i reprezentacyjną, i który normalnie nie wtrąca się do bieżącej polityki, zaczął w tym roku niespodziewanie krytykować rząd za pasywność wobec narkotykowych i przestępczych gangów.

W takiej właśnie atmosferze powszechnej krytyki ustępującego gabinetu odbyły się poniedziałkowe wybory. Partia Manninga przegrała je sromotnie i to mimo, że dotychczasowy premier, w czasie kampanii, nie wahał sie uderzać nawet w seksistowskie i rasistowskie argumenty. Straszył m.in., że opozycja kierowana przez kobietę nie będzie potrafiła efektywnie rządzić, że Kamla Persad-Bissessar jest tylko marionetką w rękach otaczających ją mężczyzn, oraz wytykał jej hinduskie korzenie, dodając że czarnoskórzy mogą stać się obywatelami drugiej kategorii.

Kamla Persad-BissessarWzbudzanie lęków jednak nie zadziałało. W poniedziałkowym głosowaniu, w którym wzięła udział rekordowa liczba ponad 70 proc. uprawnionych obywateli, Zjednoczony Kongres Narodowy, socjaldemokratyczna partia kierowana przez Kamlę Persad-Bissessar, zdobył aż 21 foteli w 41-osobowej Izbie Reprezentantów. Co więcej, weszli też do niej także reprezentanci dwóch nowych, niewielkich partii, które zawarły przedwyborczy sojusz z zwycięskim ugrupowaniem: również centrolewicowy Kongres Ludowy ma 6 deputowanych, a zabiegająca o większą decentralizację i autonomię wysp Ludowa Organizacja Tobago dwóch kolejnych.

Rządzący przez ostatnię dekadę Ludowy Ruch Narodowy wywalczył tylko 12 mandatów. W poprzedniej kadencji miał ich 26…

Nowa premier Kamla Persad-Bissessar nie jest bynajmniej dla mieszkańców Tryndadu i Tobago nikim nowym. W Izbie Reprezentantów tego kraju zasiada nieprzerwanie od 1995 roku i była też, przez krótki okres, pierwszą kobietą-prokuratorem generalnym. Przez ostatnie lata pełniła zinstytucjonalizowaną w trynidadzkim parlamencie rolę Lidera Opozycji.

Zaczynamy realizować nadzieją i obietnicę zmiany naszego kraju. Pamiętajmy jednak, że musimy pozostać zjednoczeni. Zróbmy wszystko abyśmy wciąż byli jednym narodem” – zaapelowała podczas ceremonii zaprzysiężenia szefowa nowego rządu.

Prześlij dalej:

2 reakcje na "Kobieta rządzi na Trynidadzie i Tobago"

 1. majer  30/05/2010 o 12:26

  Chyba powinno być „Trynidadzie i Tobago”. Z tego, co wiem Trynidad się odmienia przez przypadki.

  Odpowiedz
  • tierralatina.pl  30/05/2010 o 16:22

   No powinno być, powinno. Ale nasz doradca od spraw SEO zaleca czasem takie błedy… 🙂 Ale teraz, po zindeksowaniu przez wyszukiwarki, już chyba można to poprawić.

   Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.