Iberia poleci do Cordoby i Salwadoru


Iberia, niekwestionowany lider na rynku lotniczych przewozów pasażerskich miedzy Europą i Ameryką Łacińską, zapowiada kolejne premierowe połączenia. Na latynoamerykańskiej mapie miejsc do których lata z Madrytu ten hiszpański przewoźnik pojawią się, jeszcze w tym roku, argentyńska Cordoba i stolica Salwadoru.

Hiszpańska Iberia wydaje się być w pełni zdeterminowana aby aktywnie bronić swej historycznej pozycji lidera transportu lotniczego między Europą i Ameryką Łacińską. Po styczniowej decyzji zwiększenia ilości lotów na już istniejących latynoamerykańskich trasach, przyszła kolej na otwarcie zupełnie nowych.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami przewoźnik oficjalnie poinformował o uruchomieniu bezpośrednich lotów z Madrytu zarówno do Panamy jak i Gwatemali. W tej chwili bowiem oba kierunki są połączone i samoloty Iberii latają pięć razy w tygodniu na trasie Madryt-Gwatemala-Panama-Madryt.

Począwszy od 1 października samoloty Iberii wylatywać będą bezpośrednio z Madrytu do Panamy w środy, piątki, soboty i niedziele o 13:45. Przylot na lotnisko Tucumen zaplanowany jest na 17:15. Wylot w drogę powrotną wyznaczono na 21:15, z lądowaniem w Madrycie o 14:05 dnia następnego.

Także od 1 października Iberia latać będzie w poniedziałki, wtorki, czwartki i soboty bezpośrednio na trasie na trasie Madryt-Gwatemala. Airbus A340 startować będzie z lotniska Barajas o 12:30 i lądować w gwatemalskiej stolicy o 15:45. Jednak – i to jest premiera – samolot nie zakończy tam swej trasy, lecz o 17:20 kontynuować ją bedzie do San Salvador, gdzie będzie lądował o 18:10. Lot powrotny z salwadorskiej stolicy do Madrytu zaplanowany jest na 19:40, z lądowaniem w Madrycie o 14:15 dnia następnego.

Terminal lotniska w Cordobie

Lotnisko w Cordobie nosi imię pioniera przemysłu lotniczego w Argentynie, inż. Ambrosio Taravelli. Jednak wciąż jest używana, budząca często wesołość wśród osób znający hiszpański, jego dawna nazwa: Pajas Blancas.

To jednak nie koniec nowości. Hiszpańskie linie zaskoczyły właśnie wszystkich, informując, że – także 1 października – rozpoczną premierowe loty do drugiego, największego miasta w Argentynie – Cordoby. Będzie to pierwsze w historii, regularne połączenie lotnicze tej – położonej blisko 800 km na północny-zachód od argentyńskiej stolicy Buenos Aires – półtoramilionowej metropolii z Europą. Iberia latać będzie tam w poniedziałki, czwartki i soboty, startując z Barajas o 01:35 i lądując w Cordobie o 09:25. Lot powrotny startować będzie o 14:00 z lądowaniem w Madrycie o 06:55 dnia następnego.

terminal lotniska w argentyńskiej Cordobie

wnętrze terminalu w Cordobie (fot: Christian Córdova)

Połączenie to jest szczególnie atrakcyjne dla europejskich turystów udających się w argentyńskie Andy, oraz wszystkich tych, których celem są mniejsze miasta argentyńskiej prowincji. Cordoba ma bowiem bardzo rozwiniętą siatkę lotniczych połączeń z resztą kraju i wszystkie one obsługowane są z tego samego lotniska.  Podczas gdy przesiadka na lot wewnętrzny w Buenos Aires, niemal zawsze wiąże się, dla pasażerów z Europy, z uciążliwą koniecznością przejazdu z lotniska międzynarodowego, na oddalone od niego o ponad 30 km, lotnisko krajowe.

Tyle oficjalnych zapowiedzi. Nieoficjalnie mówi się jednak, że wkrótce Iberia może poinformować o jeszcze jednej nowości. Podobno trwają już negocjacje w sprawie wydłużenia niektórych lotów do Argentyny (rozważa się zarówno te do Cordoby, jak i niektóre z aż 17 cotygodniowych połączeń w Madryt-Buenos Aires-Madryt) o połączenie ze stolicą Paragwaju – Asunción.

Iberia wszystkie swe latynoamerykańskie połączenia obsługuje obecnie airbusami A340. Przewoźnik należy do aliansu lotniczego oneworld.

PS. Serdecznie zapraszamy na specjalny, poświęcony liniom i biletom lotniczym, dział naszego latynoamerykańsko-karaibskiego forum dyskusyjnego. Dowiedzieć się można na nim m.in. o aktualnych promocjach na bilety do Ameryki Łacińskiej.

Prześlij dalej:

3 reakcje na "Iberia poleci do Cordoby i Salwadoru"

 1. zwirekiwigura  10/06/2010 o 16:39

  Na jesien nowe połączenie z Ameryką Łacińską zapowiedział też niemiecki Condor. Będą latać do Panamy. Nie będzie to jednak lot bezpośredni, a wydłużenie lotu do Punta Cana na Dominikanie, których czestotliwość też zostanie zwiększona.

  Odpowiedz
 2. Pingback: Iberia więcej do Brazylii | tierralatina.pl

 3. zwirekiwigura  21/10/2011 o 06:48

  No niestety wygląda na to, że Iberia wycofuje się z argentyńskiej Cordoby. bezpośrednie loty z Madrytu zaplanowane są jedynie do 15 stycznia 2012. Potem przez niespełna tydzień będzie jeszcze połączenie z Cordobą jako przedłużenie lotu do Montevideo. Od 19 stycznia koniec.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.