Wielkie Gay Pride w São Paulo


3,5 miliona osób przemaszerowało wczoraj przez centrum São Paulo w obronie praw gejów, biseksualistów, transwestytów i transseksualistów. Tamtejsza, zorganizowana już po raz 14. Gay Pride, stała się największą tego typu imprezą na świecie. Przed San Francisco i Sydney.

(fot: Wagner Fontoura)

Tegoroczna Gay Pride w São Paulo rozpoczęła się odśpiewaniem przez wielomilionowy tłum brazylijskiego hymnu narodowego i trwała ponad 8 godzin. Jej uczestnicy przemaszerowali przez Avenida Paulista, najbardziej reprezentacyjną arterię tego największego miasta Brazylii. Było głośno – głównie w rytmach techno, kolorowo i przede wszystkim wesoło – Parada do Orgulho LGBT, bo taka jest jej oficjalna, portugalska nazwa, choć pozostaje wydarzeniem o korzeniach polityczno-rewindykacyjnych, jest też okazją do wielkiej zabawy. I wcale nie trzeba być gejem aby brać w niej udział – przeciwnie, przeprowadzone przez organizatorów badania wskazują, że większość uczestników to heteroseksualiści. Życzliwi mniejszościom seksualnym, bądź zwyczajnie ciekawscy. –To nie jest impreza promująca homoseksulizm, to masowa manifestacja przeciw homofobii, nietolerancji i seksualnym uprzedzeniom – twierdzi Alexandre Santos, przewodniczący organizującego ją Stowarzyszenia.

(fot: Wagner Fontoura)

W tym roku szczególny nacisk położono na, zaplanowane na 3 października, wybory prezydenckie i parlamentarne. Zabierający głos aktywiści przez cały dzień namawiali do oddania w nich świadomego głosu. Udział w wyborach jest bowiem w Brazylii obowiązkowy, co sprawia że relatywnie wielu nie zainteresowanych polityką wyborców, oddaje głosy nieważne, bądź przypadkowe. „Bądź obywatelem, głosuj przeciw homofobii” – brzmiało oficjalne hasło wczorajszej imprezy.

Nie zabrakło tym razem – a jakżeby inaczej – także odniesień do piłki nożnej. W końcu do rozpoczęcia mundialowego szaleństwa brakuje już niespełna tygodnia, a w Brazylii futbolowa pasja zdecydowanie łączy wszystkie społeczne i seksualne, grupy, podgrupy, mniejszości i większości. W ekstrawaganckich przebraniach i odważnych negliżach dużo było piłkarskich symboli i kolorów brazylijskiej ekipy.

Paulistowski Gay Pride nie jest jednak imprezą na powodzeniu której zależy wyłącznie gejom, czy lesbijkom. W komitecie organizacyjnym zasiadają też… przedstawiciele władz stanowych i rządu centralnego (Ministerstwa Turystyki!). A jej budżet, w dużej części, finansowany jest z publicznych pieniędzy. Choć coraz częściej dokładają się też sponsorzy – w tym roku głównym był Petrobras – gigantyczny, brazylijski koncern naftowy. I nie jest to bynajmniej filantropia – wyliczono, że tęczowa impreza generuje w aglomeracji zyski rzędu 200 milionów reali.

Nie powinno więc  nikogo zaskakiwać, że Parada do Orgulho LGBT jest już od kilku lat ważnym punktem jak najbardziej oficjalnego kalendarza imprez organizowanych w São Paulo. Po lokalnym karnawale, tym najbardziej masowym! Oraz tym – i tym razem przed karnawałem – który do miasta przyciąga najwięcej turystów. São Paulo Convention & Visitors Bureau wstępnie szacuje, że w tym roku, wśród tych 3,5 miliona uczestników, bawiło się blisko 500 tys. przyjezdnych. Także z zagranicy.

(fot: Erasmo Altimeri)

Po raz pierwszy zresztą, czuwająca nad bezpieczeństwem imprezy policja wojskowa wprowadziła w tym roku tzw. turystyczne patrole. Czyli specjalnie oznakowanych mundurowych, z którymi można się było porozumieć także po angielsku, francusku, niemiecku, włosku, hiszpańsku i japońsku.

Stróże porządku już zresztą przyznają, że w tym roku wiele pracy nie mieli. Wg. ich wstępnego raportu, w ciągu tych ponad 8 godzin, zanotowano jedynie kilka homofobicznych incydentów. W tym żadnych rękoczynów, jedynie obelgi i złorzeczenia.

Jednak, mimo że – jak same organizacje LGBT przyznają – Brazylia jest w kontynentalnej czołówce jeśli chodzi o tolerancję, wciąż wiele pozostaje do zrobienia. W ubiegłym roku aż 198 osób zostało tym kraju zabitych z powodu seksualnej orientacji. Oburza to także brazylijskiego prezydenta Inacio Lulę da Silvę, który w ubiegłym tygodniu ogłosił, że – począwszy od przyszłego roku – kraj będzie obchodził, każdego 17 maja, Narodowy Dzień Przeciw Homofobii.

Prześlij dalej:

6 reakcji na "Wielkie Gay Pride w São Paulo"

 1. Chavez  07/06/2010 o 21:44

  Podziwiam zdolności organizacyjne „kochających inaczej”. Coś podobnego było u nas w minionej epoce; dla poprawienia frekwencji na pochodach i masówkach dawano premie i bony towarowe.

  Odpowiedz
  • obserwator  07/06/2010 o 21:54

   Znów nie łapię Twojego toku myślenia – wytłumacz proszę swą analogię. Że niby co jest rozdawane w Brazylii dla poprawienia frekwencji Gay Pride? A może wiesz o czymś, czego w tym tekście nie ma?

   Odpowiedz
   • Chavez-ultras  09/06/2010 o 22:57

    Może zbyt długo mieszkasz poza Polską i nie znasz niedawnej historii, albo nie słyszałeś od ojca czy dziadka co robili komuniści, by zachęcić „klasę robotniczą” do aktywnego uczestnictwa w pochodach.
    Teraz pora na pytanie: rozdają uczestnikom parad „kochających inaczej” środki zabezpieczające przed załapaniem wirka AIDS, czy też to są wymysły wstrętnych heteroseksualistów?

    Odpowiedz
    • carioca  10/06/2010 o 15:29

     Jesli chodzi o prezerwatywy, to akurat w Brazylii nie trzeba chodzic na zadne parady aby je bezplatnie dostac. Sa one rozdawane na codzien w niezliczonej ilosci miejsc – na ulicach, w przychodniach, szkolach, szpitalach, centrach handlowych, dyskotekach, w barach.
     Ba w Rio zdarzylo sie juz kilkakrotnie, ze gumki rozdawane byly w kosciolach. Nie brakuje tu ksiezy-realistow, ktorzy twierdza: „Jesli musicie grzeszyc, to robcie to bezpiecznie”.
     Jednak, wbrew temu co chyba myslisz, nie trzeba byc gejem aby z prezerwatywy zrobic uzytek. Naprawde.

     Odpowiedz
    • obserwator  10/06/2010 o 18:25

     Spodziewalem się, że napiszesz jakiś idiotyzm, ale nie sądziłem, że aż taki…

     BTW – mieszkam w Polsce.

     Odpowiedz
 2. Pingback: Rio de Janeiro zbyt wspaniałe na homofobię! | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.