Chopin na znaczkach w Urugwaju


Urugwajska poczta postanowiła się przyłączyć do globalnych obchodów Roku Chopinowskiego. I wydała właśnie okolicznościowy blok ze znaczkami upamiętniającymi dwóchsetlecie narodzin wybitnego polskiego kompozytora.

Blok składa się z dwóch znaczków i przywieszki. Na jednym – o nominale 12 pesos urugwajskich – jest portret Frederyka Chopina, na drugim – o nominale 37 pesos – fortepian kompozytora, a na przywieszce data jego urodzin, 1 marzec 1810, oraz rysunek tańczącej, baletowej, pary. Na zdobionym marginesie znajduje się napis w języku hiszpańskim: Dwóchsetlecie urodzin Fryderyka Chopina.

Emisję znaczka zainaugurowali wspólnie wczoraj w Montevideo, minister spraw zagranicznych Urugwaju Luís Almagro, oraz ambasador RP w Buenos Aires (który reprezentuje nasz kraj także w tym sąsiednim kraju) Jacek Bazański. Tradycyjne koperty pierwszego dnia obiegu chopinowskich znaczków mają dwie różne wersje – jedna jest ze stemplem nawiązującym do dwóchsetlecia narodzin Chopina, druga honorującym, obchodzone także w tym roku, 90-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polska i Urugwajem.


PS. Emisja znaczków pocztowych w Urugwaju to tylko jeden z elementów obchodów Roku Chopinowskiego w Ameryce Łacińskiej. W niemal wszystkich krajach regionu organizownane są okolicznościowe wystawy, koncerty, czy prelekcje. Informacje o wielu z nich można znaleźć na naszym forum polonijnym.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Chopin na znaczkach w Urugwaju"

  1. Pingback: Znaczek pocztowy po hiszpańsku? | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.