Nestor polskich misjonarzy w Wenezueli nie żyje


Poniższy tekst przekazany przekazany nam został przez Stowarzyszenie Polaków w Wenezueli:

Trzy tygodnie temu, w wieku 80 lat, zmarł w Caracas, stolicy Wenezueli, polski misjonarz, salezjanin, ksiadz Jan Parciak. Z informacji udzielonej przez innego polskiego misjonarza pracujacego w tym kraju, ksiedza Dariusza Łodzianę, wynika ze Ojciec Jan Parciak odszedł w dniu 30 czerwca, około godziny 19.00. W chwili śmierci  przebywał  w swoim pokoju, w domu opieki Salezjanow, znajdujacym sie w caracaskiej dzielnicy Altamira.

Ksiądz Jan Parciak za miesiąc obchodziłby swoje 80 urodziny.Na świat przyszedł  w miejscowości Olszewko, w pobliżu Przasznysza, 17 sierpnia 1930 roku. Pochodził ze skromnej, religijnej  rodziny. Jego rodzice – Franciszek Parciak i Marianna, z domu  Grabowska, zajmowali sie uprawą roli. Jedyny brat Ś.P. księdza  Parciaka, którego imienia nie znamy, rownież został duchownym.

Ksiądz Jan Parciak wstapił do Seminarium Duchownego majac 19 lat, w sierpniu 1949 roku. Pierwsze śluby czystości zlożył w roku 1950, sluby wieczyste w 1956, a święcenie kapłańskie przyjął w maju roku 1960. Na misję do Wenezueli, wyjechał siedem lat później,  w roku 1967.

Całe swoje życie poświęcił niosąc posługę kapłańską oraz wychowując wiele pokoleń wenezuelskiej mlodzieży jako nauczyciel matematyki w szkołach salezjanskich. Pracował m.in. w szkole Santa María w Los Teques pod Caracas, w szkole im. Piusa XII w Coro i w Puerto La Cruz. Przez wiele lat przebywał również w wenezuelskiej Amazonii.

Ostatnie lata swojego życia spedził w Domu Salezjanów „Braterstwo i zycie”, w stołecznym Caracas.

W środę, 1 czerwca ,  w Kaplicy Żałobnej  Domu Salezjanów, zostały wystawione doczesne szczątki Ś.P. księdza Jana Parciaka. W czwartek, 2 czerwca, o godzinie 19.00,  odprawiono mszę żałobną, a w piątek 3 czerwca, o godz. 9.00, odbyło się wyprowadzenie zwłok na Cmentarz Wschodni w Caracas (Cementerio del Este), gdzie dopełniono chrzescijanskiego pochówku.

W roku obecnym minęła 50. rocznica pracy kapłańskiej Ś.P. księdza Jana Parciaka oraz 60 lat od wstąpienia przez niego do seminarium.

Stowarzyszenie Polaków w Wenezueli, zamierza w najblizszym czasie zorganizować mszę świętą za spokój duszy zmarłego polskiego misjonarza.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.