Kolumbia wsłuchuje się w Galeras


Galeras, najbardziej aktywny wulkan Kolumbii, od kilku dni złowieszczo mruczy. Minionej nocy potężnie zatrząsł swą okolicą i  zaczął wypuszczać z siebie pióropusz popiołów. Zdaniem ekspertów może być to preludium do kolejnej gwałtownej erupcji. Władze w Bogocie zarządziły ewakuację najbliżej mieszkających osób.

16 najbardziej na świecie zagrażających ludziom wulkanów

Galeras znajduje się w graniczącym z Ekwadorem kolumbijskim departamencie Nariño. Sięga 4276 m n.p.m. i jest jedynym w Ameryce Południowej wulkanem znajdującym się na tzw. Liście Dekady. Jest to spis 16 wulkanów, które – zdaniem ekspertów – mają największy na świecie potencjał, aby któregoś dnia spowodować wielką ludzką tragedię.

Galeras zalicza się do nich gdyż jest bardzo aktywny, a w rejonie któremu zagraża, znajduje się m.in. miasto Pasto – niemal półmilionowa stolica departamentu Nariño.

Pasto i górujący nad nim Galeras

To właśnie w Pasto zebrał się dzisiaj sztab kryzysowy, po tym jak eksperci INGEOMINAS, kolumbijskiego Instytutu Geologii i Górnictwa, ogłosili najwyższy tzw. czerwony stan gotowości, oznaczający że Galeras może lada moment wybuchnąć. Ich zdaniem nigdy jeszcze ten wulkan nie znajdował się tak długo, w tak intensywnym stanie aktywności.

Wobec tych ostrzeżeń władze w Bogocie wysłały dzisiaj do Nariño dodatkowe siły policyjne i wojskowe, oraz zarządziły ewakuacje tzw. pierwszego pierścienia zagrożenia, czyli terenów położonych najbliżej wulkanu. Kolumbijski minister spraw wewnętrznych Germán Vargas Lleras podkreślił, że ewakuacja jest obowiązkowa.

Z kolei mer Pasto, Eduardo Alvarado Santander, zapewnia że miasto wciąż funkcjonuje normalnie, ale jest gotowe na rozpoczęcie ewentualnej mega-ewakuacji. Zaapelował też do mieszkańców aby, na wszelki wypadek, zgromadzili rezerwy wody pitnej, masek przeciwpyłowych, latarek, oraz podstawowych lekarstw i środków opatrunkowych.

Ostatnia tragiczna w konsekwencjach eksplozja Galeras miała miejsce w 1993 roku. Zginęło wówczas 9, znajdujących się akurat na zboczach wulkanu, osób – 3 turystów i 6 wykonujących pomiary sejsmologów. Później wulkan niepokoił swych sąsiadów wiele razy, ale bez dramatycznych konsekwencji. W 2002, 2006 i 2009 roku przeprowadzano jednak prewencyjne ewakuacje, którymi za każdym razem objęte było od 7 do 9 tys. osób.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.