List chilijskiego górnika do rodaków


Chcę pokazać moim rodakom, że wobec przeciwności losu my Chilijczycy potrafimy dać radę. Że jeśli nas przewracają na ziemię to wstajemy raz i kolejny, kolejny, kolejny… Pamiętajmy, że „nie potrafię”, „nie mogę” to tylko wymówki. Bo jeśli się naprawdę chce, to zawsze można.

Dlatego nie czekam na ratunek, tylko cały czas coś staram się robić. Np. biegam, dużo biegam tymi chodnikami które nie zostały zasypane. I ćwiczę. I mam już całkiem niezłą linię. Oczywiście czasem mnie wszysto boli. Ten gorąc, duchota dają się we znaki. I wtedy czasami coś mi szepcze do ucha: „odpuść, po co tak walczysz?”. Ale ja tak nie mogę. Myślę wtedy o tych wszystkich, którzy pracowali znacznie ciężej niż my, nic z tej pracy nie mając. Myślę o moim ojcu-robotniku, złamanym przez życie. O tych wszystkich Chilijczykach, którzy nie mieli szansy na lepsze życie…

Jestem przekonany, że trzeba walczyć aby żyć, a nie tylko leżeć czekając aż ktoś nas uratuje. I pamiętać, że choć prace ratunkowe trwają, to póki nie staniemy na powierzchni nie możemy uważać się za ocalonych.

Niech żyje Chile!

Fragment listu do Chilijczyków jaki napisał 34-letni Edilson Peña, jeden z 33 uwięzionych od 5 sierpnia, 700 metrów pod ziemią, w kopalni miedzi i złota San José na Atacamie.

Tymczasem prace zmierzające do wywiercenia szybu ewakuacyjnego są coraz bardziej zaawansowane. Tzw. Plan A, czyli odwiert wykonywany najpotężniejszą istniejącą maszyną wiercącą, Strata 950, ma już 320 metrów głębokości. Plan B, czyli szyb przygotowywany przez maszynę T-130 ma natomiast 500 metrów. Trudno jednak oba wyniki porównywać – Stata 950 wierci od razu szyb o średnicy 66 cm, podczas gdy T-130 wierci dwuetapowo – teraz powstaje otwór o średnicy niewiele ponad 20 cm, który później dopiero będzie poszerzany do zaplanowanych 66 cm. Dodatkowo kończą się przygotowania do rozpoczęcia tzw. Planu C, czyli wiercenia z użyciem technologii stosowanej przy poszukiwaniu ropy naftowej. Na terenie kopalni San José powstała już odpowiednia, ważąca 40 ton platforma, zwieńczona 45 metrową, stalową wieżą. Samo wiercenie rozpocząć się ma w najbliższy poniedziałek.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.