Lugo jest już zdrowy


Prezydent Paragwaju, Fernando Lugo, jest już zdrowy i wraca do normalnej pracy – poinformował jego osobisty lekarz. Jednak o tym, czy były biskup rzeczywiście pokonał zdiagnozowanego w sierpniu raka, będzie można mówić nie wcześniej niż za 6 lat.

Prezydent jest już zupełnie zdrowy, nie potrzebuje więcej chemioterapii, jego układ odpornościowy się zregenerował i prezydent może powrócić do normalnej pracy. – poinformował wczoraj w Asunción Alfredo Boccia, osobisty lekarz paragwajskiego przywódcy. Zalecę mu aby się powstrzymywał przed uprawianiem wyjątkowo forsownych sportów, ale poza tym nie ma już żadnych ograniczeń. Zaczną mu też odrastać włosy. – dodał.

Fernando Lugo na niedawnym Szczycie Iberoamerykańskim

Chłoniaka, dość złośliwą odmianę raka, zdiagnozowano u 59-letniego Fernando Lugo na początku sierpnia. W ciągu minionych 4 miesięcy paragwajski prezydent poddany został wielu sesjom chemioterapii w, uchodzącym za mającego najlepszych onkologów na kontynencie, Szpitalu Syryjsko-Libańskim w São Paulo.

Ta zagraniczna terapia nie przysporzyła prezydentowi popularności w kraju, którego publiczna służba zdrowia jest od lat niedofinansowana, a diagnoza raka jest najczęściem synonimem wyroku śmierci. Lugo jest zresztą tego świadomy -gdy pierwszego grudnia powrócił z ostatniej sesji chemioterapii w Brazylii, zapewnił – podczas krótkiego przemówienia na lotnisku w Asunción – że „czuje żal iż większość chorych na raka Paragwajczyków nie może liczyć na opiekę lekarską taką jaką on sam otrzymał”. Zapewnił przy tym, że zamierza teraz walczyć, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, o zmianę kraju którym kieruje. Oby zmiany fizyczne, które wywyołała we mnie choroba, wywołały także zmiany we wszystkich Paragwajczykach i naszym kraju! – zaapelował enigmatycznie.

Fernando Lugo zapewnił też swych rodaków, że „odzyskują prezydenta, który w słońcu i cieniu, z minuty na minutę, będzie pracował dla tak kochanego przez nas wszystkich Paragwaju, o którym marzymy aby każdego dnia stawał się lepszy”.

Prezydencki lekarz Alfredo Boccia potwierdził wczoraj, że z medycznego punktu widzenia nie ma już żadnych przeciwwskazać, aby Fernando Lugo zaczął ponownie wykonywać wszystkie swe prezydenckie obowiązki. Zastrzegł jednak, że to iż głowa państwa jest obecnie zdrowa, nie oznacza wcale, że została definitywnie wyleczona. Prezydent będzie musiał poddawać sie co trzy miesiące badaniom kontrolnym. I dopiero za sześć, siedem lat – jeśli rak w tym czasie nie powróci – będziemy mogli powiedzieć, że został on definitywnie pokonany. – podkreślił.

Prześlij dalej:

3 reakcje na "Lugo jest już zdrowy"

  1. Pingback: Brazylia: Lula ma raka | tierralatina.pl

  2. Pingback: Argentyna: prezydent ma raka tarczycy | tierralatina.pl

  3. Pingback: Waszyngton oburzony "nowotworowymi" insynuacjami Chaveza | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.