Lula warty miliardy


Brazylijski gigant naftowy Petrobras postanowił zrobić nietypowy prezent odchodzącemu prezydentowi kraju. Od dzisiaj jeden z odwiertów, z którymi firma wiąże olbrzymie nadzieje, jak najbardziej oficjalnie nazywa się… Lula!

Jedne z najważniejszych osobistości w Brazylii: José Sergio Gabrielli – prezes Petrobras, Dilma Rousseff – już wkrótce prezydent kraju, oraz ustępujący Lula.

Lula jest nowym odwiertem mającym umożliwić eksploatacje odkrytego w 2006 roku, olbrzymiego złoża Tupi, będącego największą znaną rezerwą ropy naftowej za zachodniej półkuli. Petrobras szacuje, że znajduje się tam do 8 miliardów baryłek wydobywalnego surowca. Prezydent Lula (ten prawdziwy) stwierdził swego czasu, że odkrycie złoża Tupi jest „drugą niepodległością Brazylii”, gdyż stawia ten kraj wśród państw o największych na świecie zasobach tej strategicznej kopaliny.

Ropę z Tupi nie jest jednak łatwo wydobyć. Złoże znajduje się głęboko pod dnem morskim, 250 km na wschód od Rio de Janeiro. Lula (szyb) ma ponad 7 km głębokości – 2000 metrów morza i 5000 metrów skał i złóż solnych. Jest on eksploatowany przez kontrolowany przez brazyliski Skarb Państwa Petrobras, we współpracy z brytyjskim BG Group i portugalskim Galp.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.