Nowy rekord Carlosa Coste


Wenezuelczyk Carlos Coste, należący do światowej czołówki w swobodnym nurkowaniu, ma na swym koncie kolejny rekord. W podziemnych kanałach łączących meksykańskie cenotes pokonał, na wstrzymanym oddechu, dystans 150 metrów.

Carlos Coste – free immersion

35-letni Carlos Coste ma już na swoim koncie wiele rekordów: był pierwszym człowiekiem, który pokonał barierę 100 metrów w kategorii free immersion (nurek bez płetw i na wstrzymanym oddechu pokonuje drogę w głąb wody i później na powierzchnię podciągając się rękoma po linie), wielokrotnie bił rekordy świata w kategorii stały balast i jest aktualnym rekordzistą świata federacji AIDA w kategorii zmienny balast: w maju 2006 roku, w Morzu Czerwonym, opuścił się, ze wstrzymanym oddechem, na głębokość 140 metrów.

Jego najnowszy rekord homologowany został właśnie przez Księgę Rekordów Guinnessa, bo nurkowe federacje nie mają odpowiedniej kategorii. Tym razem trudność wyczynu Wenezuelczyka nie opierała się na głębokości, lecz na bardzo nietypowych, jak na nurkowanie ze wstrzymanym oddechem, warunkach. Carlos Coste zanurkował w słynnych cenotach – znajdujących sie na meksykańskim półwyspie Jukatan, wypełnionych wodą, studniach krasowych połaczonych ze sobą labiryntem podziemnych kanałów, które Majowie nazywali ongiś „żyłami Ziemi”.

Homologowany dzisiaj wyczyn miał miejsce 4 listopada w systemie cenotes Dos Ojos. Coste dał nura w jednej studni, a wynurzył się, 2 minuty i 32 sekundy później, w drugiej. W trakcie tego czasu pokonał 150 metrów podziemnego, wodnego labiryntu. W czasie tego nurkowania Carlos Coste użył monopłetwy.

PS. Prezentowane tu wideo nakręcone zostało podczas przygotowań do ustanawiania rekordu w Meksyku.
Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.