Wenezuela w światowej czołówce! Narzekania na korupcję…


Wenezuelczycy coraz bardziej są świadomi pożerającej ich kraj korupcji. Na świecie, tylko w Senegalu i Rumunii mieszkańcy są bardziej, jeśli chodzi o ocenę tego zjawiska, pesymistyczni – wynika z najnowszego raportu Transparency International.

Najnowsza edycja Globalnego Barometru Korupcji nie pozostawia złudzeń – kraje wolne od korupcji nie istnieją. W mniejszym lub większym stopniu narzekają na nią mieszkańcy wszystkich regionów na świecie. I prawie wszędzie, w powszechnym mniemaniu, zjawisko to się nasila.

Latynosi (w tym roku Transparency International wzięła pod uwagę dziewięć państw regionu: Argentyną, Boliwię, Brazylię, Chile, Kolumbię, Meksyk, Peru, Salwador), jeśli chodzi o korupcję, wcale nie są największymi malkontentami. Przeciwnie – tylko 51 proc. z nich jest zadania, że w ciągu ostatnich trzech lat, poziom tego zjawiska w ich krajach zauważalnie wzrósł. Znacznie gorzej sytuację oceniają chociażby mieszkańcy Unii Europejskiej – aż 73 proc. z nich twierdzi, że korupcja jest coraz bardziej powszechna.

Wzrost korupcji nie jest jednak równoważny ze skalą zjawiska. Można przecież twierdzić, że korupcja się nie zwiększa, bo jest już z nią tak źle, że gorzej być nie może… I tak, podczas gdy w Unii zaledwie 5 proc. respondentów przyznaje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy musiało dać łapówkę, tak w Ameryce Łacińskiej uczyniło to aż 23 proc. ankietowanych. Gorzej jest tylko w Afryce oraz krajach byłego ZSRR.

W Ameryce Łacińskiej 44 proc. tych co przyznali się do płacenia łapówek twierdzi, że zrobili to „aby przyspieszyć sprawy”, a 30 proc. „aby uzyskać coś co mi się należy”. Do uczestnictwa w tym procederze najczęściej przyznają się mieszkańcy Meksyku i Salwadoru (31 proc.), najrzadziej Brazylijczycy (4 proc.).

Poproszeni o ocenę zjawiska korupcji w własnym kraju, w Ameryce Łacińskiej, najbardziej pesymistyczni są Wenezuelczycy. Aż 86 proc. z nich uznaje, że w ciągu ostatnich 3 lat poziom korupcji zauważalnie wzrósł. Tylko nieznacznie większymi optymistami są Peruwiańczycy i Meksykańczycy, gdzie – odpowiednio – 79 i 75 proc. mieszkańców uważa, że jest coraz gorzej. Dalej w regionalnym rankingu oceny wzrostu korupcji jest Argentyna (62 proc.), Kolumbia (56 proc.), Chile (53 proc.), Salwador (48 proc.) i Boliwia (46 proc.).

Na świecie, bardziej surowo niż w Wenezueli, zwiększanie się korupcji we własnym kraju, oceniają jedynie mieszkańcy Senegalu i Rumunii. O tym, że ona rośnie jest tam przekonanych, odpowiednio, 88 i 87 proc. mieszkańców. Polacy, dla porównania, oceniają to zjawisko wyjątkowo optymistycznie – tylko 25 proc. mieszkańców naszego kraju uważa, że korupcja rośnie (45 proc. jest zdania, że się nie zmienia, a 29 proc. że wręcz maleje).

Zdaniem Latynosów najbardziej skorumpowane są, kolejno: partie polityczne, aparat sprawiedliwości, parlament i administracja publiczna, sektor prywatny i policja. Choć np. w Wenezueli mieszkańcy na szczycie korupcyjnego podium stawiają właśnie policję.

Trochę inaczej sytuację odbierają Europejczycy – w Unii Europejskiej zaufanie, chociażby do sądów czy policji, jest zdecydowanie większe. Tutaj za najbardziej skorumpowane uważa się, kolejno: partie polityczne, oraz ex-aequo parlament, prywanty biznes, urzędników państwowych, oraz… Kościoły i  związki wyznaniowe. Osobnym przypadkiem są Norwegowie, którzy za najbardziej przeżartych korupcją uważają właśnie duchownych i prywatnych biznesmenów.

Tyle o ocenie wzrostu korupcji przez społeczeństwo. A jak jest z rzeczywistą skalą zjawiska? Transparency International od lat przygotowuje Indeks Percepcji Korupcji, będący próbą oceny poziomu korupcji w większości państw świata. Powstaje on w oparciu m.in. o ocenę antykorupcyjnych polityk, przejrzystość w przyznawaniu kontraktów publicznych, doświadczenia przedsiębiorców i zwykłych mieszkańców, raporty regionalnych organizacji. Oto miejsce państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a także – dla porównania – wybranych państw UE, w najnowszym rankingu (od najmniej do najbardziej skorumpowanego):

1. Dania
4. Szwecja
15. Niemcy
17. Barbados
21. Chile
24. Urugwaj
25. Francja
26. Estonia
30. Hiszpania
41. Kostaryka, Polska
44. Dominika
46. Litwa
50. Węgry
53. Czechy
59. Słowacja
67. Włochy
69. Brazylia, Kuba
73. Salwador, Panama, Trynidad i Tobago
78. Kolumbia, Peru, Grecja
87. Jamajka
91. Gwatemala
98. Meksyk
101. Dominikana
105. Argentyna
110. Boliwia
116. Gujana
127. Ekwador, Nikaragua
134. Honduras
146. Haiti, Paragwaj
164. Wenezuela

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.