Aráoz wycofuje swą kandydaturę


Mercedes Aráoz, była trzykrotna minister w rządzie Alana Garcii wycofała swą prezydencką kandydaturę. Partia aktualnie urzedującego prezydenta Peru została tym samym bez teoretycznej nawet możliwości pozostania przy władzy.

To sprawa zasad. Gdy zgodziłam się na reprezentowanie partii prezydenta Alana Garcii w tegorocznych wyborach prezydenckich postawiłam tylko jeden warunek – aby do równoległych wyborów parlamentarnych partia ta nie wystawiła osób oskarżonych o korupcję. Mój warunek niestety nie został spełniony. – tymi słowami, wypowiedzianymi wczoraj wieczorem w popularnym peruwiańskim telewizyjnym programie publicystycznym Cuarto Poder, Mercedes Aráoz poinformowała swych rodaków o wycofaniu swej kandydatury w zaplanowanych na kwiecień wyborach nowego prezydenta Peru.

Mercedes Aráoz (fot: David Tarazona)

Ta decyzja byłej minister sprawia, że partia aktualnego prezydenta nie będzie miała swego kandydata w powszechnych wyborach, w których wyłoniony zostanie jego następca. I jest kolejnym symptomem potężnego kryzysu z jakim zmaga się prawie stuletnia APRA. Kolejnym, bo pierwszym była niemożność wyłonienia prezydenckiego kandydata z własnych szeregów. Mercedes Aráoz, choć aż trzykrotnie była ministrem w rządzie Alana Garcii, nigdy członkiem jego partii nie była. Przeciwnie – uchodziła za neoliberalną technokratkę dość ideologicznie oddaloną od centrolewicowych ideałów APRA.

I choć jego nazwisko w telewizyjnym oświadczeniu ex-kandydatki nie padło, wszyscy w Peru wiedzą, że kością niezgody między Mercedes Aráoz a partią, którą miała ona reprezentować w prezydenckich wyborach, stał się jej Sekretarz Generalny Jorge del Castillo, wobec którego toczy się śledztwo dotyczące ewenetualnych łapówek jakie miał uzyskać w zamian za pomóc w przyznaniu koncesji na wydobycie ropy naftowej norweskiej firmie. I który mimo ciążących na nim zarzutów został właśnie umieszczony na czele partyjnej stołecznej listy kandydatów do Parlamentu.

Szefowie partii natychmiast zareagowali tłumacząc, że jedyną ich pomyłką było zaproponowanie Mercedes Aráoz prezydenckiej kandydatury. Ja od samego początku byłem przeciwny wystawnianu kogoś spoza partii – stwierdził dzisiaj prezydent García. A Jorge del Castillo dodał: Jestem przekonany, że byłem tylko pretekstem. A prawdziwym powodem tej decyzji były jej mizerne wyniki w sondażach.

Ośrodki badania opinii publicznej dawały Mercedes Aráoz maksymalnie 6 proc. poparcia.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Aráoz wycofuje swą kandydaturę"

  1. Pingback: Alejandro Toledo wróci na prezydencki fotel w Peru?

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.