Gdzie robić biznes w Ameryce Łacińskiej?


Myślisz nad przeprowadzką do Ameryki Łacińskiej? Masz pomysł na biznes tam, ale nie wiesz jeszcze jaki wybrać kraj? Z pomocą może wówczas przyjść Ranking Klimatu Biznesowego – aktualizowana co kwartał lista państw regionu, w której ocenia się gospodarcze warunki do robienia interesów.

Ranking ten przygotowuje prestiżowa brazylijska Fundação Getulio Vargas wraz Instytutem IFO z Monachium. Opiera się on nie na analizie ekonomicznych wskaźników, lecz na subiektywnych ocenach pracujących w ocenianych krajach ekspertów – zarówno naukowców, jak i przedsiębiorców. Na podstawie ich odpowiedzi powstają aż cztery wskaźniki:

 • PSI, czyli Present Situation Index, będący oceną aktualnej sytuacji gospodarczej kraju
 • EI, czyli Expectation Index, będący próbą oceny gospodarczych perspektyw
 • ECI, czyli Economic Climate Index, będący kombinacją dwóch poprzednich, czyli aktualnej sytuacji i perspektyw
 • BCR -Business Climate Ranking, czyli ranking klimatu biznesowego, wynagradzający kraje szczególnie stabilne, powstający na bazie historycznej analizy zmian ECI.

Wszystkie one mają skalę od 1 do 9, przy czym jedynka jest dnem, a dziewiątka ideałem. Przyjmuje sie, że 5 jest wartością graniczną, poniżej której warunki do prowadzenia biznesu w danym kraju są uważane za złe.

Oto najnowszy BCR, czyli odpowiedź na pytanie gdzie w Ameryce Łacińskiej są aktualnie najlepsze warunki biznesowe, a gdzie są one najgorsze:

 1. Urugwaj – 7,5
 2. Peru – 7,5
 3. Chile – 7,3
 4. Brazylia – 7,0
 5. Paragwaj – 6,8
 6. Kolumbia – 6,6
 7. Argentyna – 5,6
 8. Meksyk – 5,4
 9. Boliwia – 4,9
 10. Ekwador – 4,8
 11. Wenezuela – 1,8

Generalnie, dla całej Ameryki Łacińskiej, ECI wynosi obecnie 5,8 punktu, czyli jest minimalnie lepszy niż w całej Unii Europejskiej, gdzie wynosi 5,6.

Autorzy rankingu zaznaczyli także, że w ostatnich miesiącach klimat gospodarczy w Chile, Ekwadorze, Meksyku, Paragwaju, Peru i Urugwaju uległ poprawie, pozostał niezmieniony w Argentynie i Brazylii, a pogorszył się w Boliwii i Wenezueli.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.