Moralność Facebooka oburza w Chile


Czy matka karmiąca piersią swe dziecko to widok nieprzyzwoity? Dla Facebooka, najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego, najwyraźniej tak. Drastycznie dowiedziała się o tym 37-letnia Chilijka, której za umieszczenie zdjęcia z dzieckiem przy piersi, Facebook po prostu zlikwidował konto.

Dostałam od nich jedynie maila, że moje konto zostało zlikwidowane za umieszczenie zdjęcia, które godziło w inne osoby i grupy ludzi. Dodali, że Facebook musi dbać o swoje terytorium.tłumaczy dziennikowi La Tercera Leslie Power, 37-letnia chilijska psycholog. A zdjęcie, które tak bardzo oburzyło Facebooka umieszczają dzisiaj niemal wszystkie chilijskie gazety i serwisy informacyjne, z dziennikami telewizyjnymi włącznie. I to bez żadnego pikselowania, czy częściowego przykrywania, czegoś czego widzowie, czy czytelnicy nie powinni, ewentualnie, zobaczyć. Najwyraźniej uznano że to, co szokuje amerykańskiego Facebooka, Chilijczyków nie obraża:

Zdjęcie Leslie Power, które tak oburzyło Facebooka

Leslie Power nie zamierza się poddawać. Napisała już do amerykańskiego serwisu, że zupełnie nie zgadza się z jego decyzją i nie uważa, że opublikowane przez nią zdjęcie było w jakikolwiek sposób gorszące. –To cenzura i – co najgorsze -cenzura macierzyństwa, czułości i miłości– tłumaczy oburzona matka. Dodaje, że skontaktowały się już z nią inne kobiety z wielu państw świata, którym także Facebook zamknął konta za podobne zdjęcia.

Dodatkowego wymiaru całej sprawie dodaje fakt, że Leslie nie traktowała swego konta na Facebooku jako kanału do komunikacji ze znajomymi. Przeciwnie, traktowała go jako narzędzie do szerzenia wiedzy o macierzyństwie i rozwoju małych dzieci. Jest ona bowiem psychologiem klinicznym zajmującym się właśnie tym pierwszym okresem ludzkiego życia, oraz jednym z założycieli Espacio Crianza, organizacji w Santiago de Chile, doradzającej rodzicom we wszelkich problemach związanych z karmieniem i rozwojem maluchów. Jest też jedną z inicjatorek społecznego ruchu domagającego się dla Chilijek prawa do 6-miesięcznego urlopu macierzyńskiego.

Chilijska psycholog czeka obecnie na odpowiedź serwisu, który obiecał, że powtórnie rozważy jej przypadek. Ale nie wyklucza równocześnie dochodzenia swych praw przed sądami. Przyznaje, że skontaktowali się już z nią adwokaci, którzy są gotowi zajmąć się sprawą. –Robię to tylko dla zasadu, i dla innych karmiących kobiet, bo sama nie jestem pewna czy po tym wszystkim, nawet jeśli Facebook przywróci mi konto, będę chciała z niego dalej korzystać.– dodaje.

Tymczasem na twitterowe konto Leslie Power spływają od kilku godzin setki wyrazów solidarności i poparcia.

Leslie jest jednak świadoma, że mimo powszechnej krytyki, także w jej kraju są osoby dla których karmienie piersią jest, z różnych względów, niewygodne. –Moja akcja nie jest wymierzona wyłącznie w Facebooka. Chcę także skłonić Chilijczyków do otwartej debaty na temat macierzyństwa i karmienie piersią. Doskonale zdaję sobie sprawę, że moje konto zostało zamknięte ponieważ ktoś Facebookowi sie poskarżył. A ponieważ moją stronę odwiedzali głównie Chilijczycy, to jest bardzo prawdopodobne, że to właśnie któryś z rodaków spowowdował usunięcie mojego konta.- wyjaśnia.

Jej zdaniem w Chile karmienie piersią i wychowanie małych dzieci wciąż jest tematem tabu. –Państwo nie promuje go, ponieważ system potrzebuje aby kobiety jak najszybciej wracały do pracy. A to niestety generuje koło porzucenia – matki zostawiają dzieci w okresie kiedy one ich najbardziej potrzebują. A że ktoś musi sie tymi dziećmi jednak opiekować, to najczęściej w naszym kraju zatrudnia się nianie z Peru. Które to najczęściej pozostawiają swoje dzieci pod opieką dalszej rodziny po to aby pracować w Chile. To poważny problem, ale wygodnie jest go nie zauważać.– twierdzi psycholog.

A jakie jest Wasze zdanie? Zdjęcie karmiącej Leslie Power Was może szokuje, brzydzi lub wprawia w zakłopotanie? Zgadzacie się z decyzją Facebooka? Czy Polska jest bardziej purytańska niż Stany Zjednoczone? Czy może tu nie o moralność chodzi, a o zwykłą hipokryzję?

Prześlij dalej:

8 reakcji na "Moralność Facebooka oburza w Chile"

 1. Zbyszek  10/02/2011 o 14:21

  No nie wiem. Ja nie mam nic przeciw karmieniu piersią, ale niech kobiety to robią w domu, a nie obnoszą się z tym. I nie tłumaczcie mi, że to natura. Wydalanie to też natura, ale myślę że nikt by nie protestował gdyby facebook zamknął konto za zdjęcie faceta oddającego mocz.

  Odpowiedz
  • zuercher  10/02/2011 o 16:36

   Już gdzieś dzisiaj czytałem podobnie hipokrycką argumentację. A, już wiem, w oświadczeniu posła PO Węgrzyna:

   „Jestem przeciwny obnoszeniu się z seksualnością i obscenicznym publicznym zachowaniom, czego wyraz dałem w swojej wypowiedzi. Jednocześnie podkreślam, że jestem przeciwko dyskryminacji kogokolwiek z powodu orientacji seksualnej.”

   Czyli geje są OK, jeśli ich nie widać? Karmiące matki też się mają ukrywać?

   Odpowiedz
 2. Chavez-ultras  10/02/2011 o 21:44

  „Leslie jest jednak świadoma, że mimo powszechnej krytyki, także w jej kraju są osoby dla których karmienie piersią jest, z różnych względów, niewygodne. ”
  Aż się nie chce wierzyć, że macierzyństwo w chrześcijańskim państwie może być wstydliwe czy niewygodne. Dla mnie (myślę, że nie tylko dla mnie) macierzyństwo, czyli kobieta w ciąży, kobieta karmiąca swoje dziecko to najnormalniejszy widok. Aż nie chce się w to wierzyć.
  @zuercher
  Dla normalnego faceta Węgrzyn to jakiś zboczek, podniecający się razem z swoim przyjacielem Czumą (również posłem PO) innymi zboczkami.

  Odpowiedz
  • obserwator  10/02/2011 o 22:58

   Czyżbyś miał Chavezie jakieś osobiste intymne przeżycia z posłem Węgrzynem? Bo skoro twierdzisz, że zboczek to musisz mieć ku temu jakieś podstawy. Pochwal się!

   A co do karmienia piersią, to niestety także w naszej kochanej Polsce jest to wciąż temat tabu i wstydliwy. Mojej siostrze, która ma małą córeczkę, wielokrotnie zwracano ubiegłego lata uwagę aby „cyca to dawała w domu”. I nie robiła tego bynajmniej w jakichś bardzo ruchliwych miejscach, lecz jeśli już to na ławce w parku. Raz niemalże doszło do agresji fizycznej z tego powodu.
   Dobrze więc, że się o tym coraz częściej mówi.

   Odpowiedz
 3. Chavez-ultras  13/02/2011 o 00:11

  @obserwator,
  Normalnego, zdrowego mężczyzny bara -bara w wykonaniu lesbijek, gejów czy tzw. podglądactwo osób hetero nie podnieca. Podejrzewam, że tych dwóch panów z PO ma problemy z….
  Niech idą do lekarza.

  Odpowiedz
  • obserwator  13/02/2011 o 01:00

   Normalność jest szalenie relatywna. Pewne rzeczy które są dla Ciebie normalne, dla mnie na pewno nie są i vice versa. Na szczęście.
   Zastanawia mnie jednak dlaczego do tego wszystkiego mieszasz posła Czumę? Odpowiedzialność zbiorowa? Przecież on z tą homofobiczną wypowiedzią Węgrzyna nie ma nic wspólnego.

   Odpowiedz
 4. dziobak  20/02/2011 o 22:36

  Mieć konto na portalu społecznościowym – to jest dopiero odchyła.

  Odpowiedz
 5. złośliwiec sieciownik  23/02/2011 o 18:07

  Matka karmiąca, gdzie nic nie widać jest beeeee, natomiast roznegliżowani chłoptasie w przykusych, złotych majtusiach i różowych boa na szyi są jak najbardziej ok (zdjęcia kumpli mojej koleżanki). Nihil novi, równi i równiejsi byli, są i będą…

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.