Nowe stare muzeum w Buenos Aires


Argentyńska stolica poszerzyła swą, od dawna bardzo bogatą, ofertę kulturalną. Od kilku tygodni ponownie można juz zwiedzać MAMBA, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Buenos Aires.

Nowo otwarte muzeum, tak naprawdę, wcale nie jest nowe. Formalnie powstało w 1956 roku, a jednym z jego fundatorów, oraz pierwszym dyrektorem był słynny argentyński intelektualista i krytyk sztuki Rafael Squirru. Przez długie lata jednak muzeum nie miało własnej siedziby i organizowało wystawy w „zaprzyjaźnionych” galeriach, czy po prostu w miejscach publiczynych. W owym czasie mówiono wręcz na Mambę Museo Fantasma, czyli Muzeum Duch, bo jak jakiś poltergeist, niespodziewanie pojawiało sie i znikało w różnych miejscach, robiąc przy tym często wiele zamętu.

dawna manufaktura tytoniowa Nobleza Piccardo, obecnie siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej w Buenos Aires

Po kilku latach takiego „partyzanckiego” funkcjonowania, muzeum w końcu doczekało sie, nie do końca swojego, ale zawsze lokalu – w budynku Centrum Kulturalnego San Martín. Kolekcja Mamby wciąż jednak rosła i z czasem w tymczasowej siedzibie zaczęło się robić ciasno. W 1986 roku władze miasta, do którego należy muzeum, znalazły mu w końcu siedzibę z prawdziwego zdarzenia – dawną manufakturę tytoniową znajdującą się w bardzo popularnej wśród turystów dzielnicy San Telmo.

MAMBA szybko się tam przeniosła, ale dość szybko okazało się, że postindustrialne wnętrza wymagają jednak głębokiej modernizacji, a sam budynek poważnego remontu. W efekcie w 2004 roku muzeum zamknięto.

Od kilku tygodni MAMBA ponownie funkcjonuje. Wprawdzie jeszcze nie na całych ponad 11 tys. metrów kwadratowych, które będzie miała do dyspozycji, gdy w przyszłym roku definitywnie zakończy sie remont i przebudowa budynku, ale i tak już ma do dyspozycji największą w swej historii przestrzeń wystawienniczą.

jedna z nowych sal ekspozycyjnych

Kolekcja muzeum liczy ponad 6000 obiektów. Jej trzon to oczywiście współczesna (od 1920 r.) sztuka argentyńska, z dziełami czołowych artystów tego kraju, takich jak: Emilio Pettoruti, Raquel Forner, Marta Minujín, czy Xul Solar. Nie brakuje też jednak prac twórców zagranicznych: Wasilija Kandinskyego, Pablo Picassa, Josefa Albersa, Henri Matissa, Salvadora Dali, czy Pieta Mondriana. MAMBA posiada też znaczącą kolekcję fotografii i grafiki, oraz potężne zbriory biblioteczne.

MAMBA, czyli Museo de Arte Moderno de Buenos Aires mieści się przy Avenida San Juan 350, w dzielnicy San Telmo. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 19, a w soboty, niedziele i dni wolne od pracy od 11 do 20. Bilet wstępu kosztuje obecnie 1 peso.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.