Rekordowe zyski Banco do Brasil


Banco do Brasil, największa instytucja finansowa Brazylii i całej Ameryki Łacińskiej, miał w ubiegłym roku rekordowe zyski. Bank ten ogłosił właśnie, że 2010 rok zamknął z dochodem netto w wysokości 11 miliardów 703 milionów reali. Czyli ciut ponad 7 miliardów dolarów.

Ubiegłoroczne wyniki są dla Banco d0 Brasil kolejnym rekordem – w porównaniu z rokiem 2009, zyski banku wzrosły o 15,3 proc. Kierownictwo tłumaczy to, przede wszystkim, większą wartością swego portfela kredytowego, który na koniec grudnia wyceniony był na 358 miliardów 366 milionów reali, czyli – bagatela – ponad 214,5 miliardów dolarów. To o 19,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

„Zwiększyliśmy nasz portfel kredytowy głównie dzięki większej ilości udzielonych kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych, oraz inwestycjom na rynku nieruchomości” – przeczytać można w komunikacie banku. A z raportu finansowego wynika, że w Banco do Brasil wartość przyznanych detalicznych kredytów gotówkowych wzrosła o 23,2 proc., kredytów na zakup samochodów o 32 proc., a kredytów udzielanych firmom o 19,5 proc.

Wg. opublikowanego bilansu, na koniec 2010 roku, aktywa banku sięgnęły wartości 810 miliardów 200 milionów reali (458,7 miliardów USD), co oznacza roczny wzrost 0 14,9 proc. I co kosoliduje pozycję Banco do Brasil jako największego (pod wzgledem wartości aktywów) banku w Ameryce Łacińskiej.

Majątek obrotowy instytucji  w 2010 roku także się powiększył, i to aż o 36,9 proc.,  sięgając na koniec grudnia 50,4 miliardów reali (30,1 miliardów USD). Częściowy wpływ miała na to ubiegłoroczna, nowa emisja akcji, która pozwoliła na powiększenie kapitału o 7 miliardów reali (4,19 miliarda USD).

Z kolei wartość funduszy powierzonych bankowi przez klientów wyniosła, na koniec 2010 roku: 360,2 miliardy reali (215,6 miliardów dolarów). One także, w porównaniu z poprzednim rokiem, wzrosły – o 17,4 proc.

Banco do Brasil zamknął mininony rok posiadając wskaźnik Bazylea, czyli liczony wg. międzynarodowych standardów stosunek wartości udzielonych kredytów do kapitału własnego, na wysokości 14,1 proc. (13,8 proc. w 2009).

Banco do Brasil powstał w 1808 roku i jest najstarszą instytucją finansową w swoim kraju. Przez prawie półtora wieku, aż do stworzenia w 1964 r. Centralnego Banku Brazylii, pełnił on równoczesną funkcję banku komercyjnego, oraz centralnego. To Banco do Brasil emitował wówczas lokalne pieniądze, miał monopol na wymianę walut, oraz sprawował pieczę nad Skarbem Państwa. Dopiero w 1992 roku przeprowadzono jego totalną restrukturyzację pozbawiając jakichkolwiek przywilejów, czy zapisanych w prawie związków z państwowymi strukturami.

Obecnie Banco do Brasil jest klasycznym, publicznym bankiem komercyjnym, którego znaczna część działalności związana jest z bankowością detaliczną i którego akcje są notowane na giełdzie w São Paulo. Państwo zachowało jednak nad nim kontrolę – jest głównym (59,2 proc.) jego akcjonariuszem.

Banco do Brasil posiada swe biura i przedstawicielstwa w wielu światowych metropoliach. W ubiegłym roku rozpoczął także międzynarodową komercyjną ekspansję, przejmując kontrolę (51 proc. akcji) nad argentyńskim bankiem detalicznym Banco Patagonia.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Rekordowe zyski Banco do Brasil"

  1. Chavez-ultras  05/03/2011 o 14:36

    PKO BP, największy bank polski, to kopciuszek w stosunku do Banco do Brasil; tylko 3,2 mld PLN. A jeszcze tak niedawno uczyli dziatki w szkołach polskich, że państwa latynoamerykańskie to analfabetyzm, ciemnota i zacofanie. Popatrzcie Państwo, jak to się zmieniło!

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.