Szczyt latynosko-arabski odwołany


-Musimy odłożyć planowane na ten miesiąc spotkanie przywódców państw arabskich i południowoamerykańskich- poinformował w Kairze zastępca Sekretarza Generalnego Ligi Arabskiej, Ahmed Ben Heli.

I choć Ben Heli nie podał powodu tej decyzji, łatwo się domyślić, że jest nią fala społecznych rewolt, jaka przetacza sie obecnie przez kraje arabskie. Jest zrozumiałe, że przywódcy tych państw nie chcą opuszczać obecnie swych stolic, bo mogłoby się okazać, że po powrocie z Peru, gdzie między 13 i 16 lutego miał się odbyć arabsko-latynoski szczyt, nie byliby już przywódcami.

logo odwołanego szczytu

Odwołanie szczytu na pewno nie jest niespodzianką dla niedoszłych peruwiańskich gospodarzy. Już w miniony piątek, szef peruwiańskiej dyplomacji, Jose García Belaunde, mówił o „organizacyjnych problemach” i przyznał, że swą obecność na szczycie potwierdziło wówczas zaledwie 6 z 22 zaproszonych liderów państw arabskich. Belaunde sprecyzował też wtedy, że egipski prezydent Mubarak zrezygnował z przyjazdu do Limy jeszcze zanim rozpoczęły się w jego kraju zamieszki. –Strona egipska tłumaczyła nam, że prezydent jest poważnie chory i będzie reprezentowany na szczycie przez ministra kultury– mówił w ubiegłym tygodniu szef peruwiańskiego MSZ.

Szczyt w Limie miał być już trzecim tego typu sptkaniem. Pierwsze spotkanie liderów państw arabskich i południowoamerykańskich odbyło sie w 2005 roku w Brasilii, z inicjatywy ówczesnego brazylijskiego prezydenta Inacio Luli da Silvy. Miało ono, tłumaczył wówczas Lula, zbliżyć oba rozwijające się regiony i pomóc w nawiązaniu bezpośredniej współpracy.

Jednym z planowanych tematów wspólnych, połudnowoamerykańsko-arabskich, rozmów w Limie miał być konflikt palestyńsko-izraelski. Wszystkie latynoskie kraje Ameryki Południowej, poza Kolumbią, oficjalnie uznały w ostatnich miesiącach Palestynę za niepodległe państwo. –Prowadzimy rozmowy aby ustalić datę, kiedy nasz szczyt będzie można ponownie zorganizować– zapewnił w Kairze Ben Heli.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.