Otwarte niebo między UE i Brazylią


Brazylia i Unia Europejska podpisały porozumienie o tzw. “otwartym niebie”, znoszące niemal wszystkie ograniczenia w lotniczym ruchu pasażerskim między jego stronami.

port lotniczy Galeão w Rio de Janeiro

Podpisanie porozumienia oznacza, że brazylijscy i unijni przewoźnicy lotniczy nie potrzebują już żadnych dodatkowych rządowych zezwoleń na otwieranie nowych połączeń między dowolnymi lotniskami w Brazylii i Unii Europejskiej.

Dzięki porozumieniu Brazylia zdecydowanie ugruntuje swą pozycję najważniejszego dla przewoźników z Europy rynku w Ameryce Łacińskiej – w ubiegłym roku między Unią Europejską i Brazylią przetransportowano aż 4,5 miliona pasażerów. Tymczasem Komisja Europejska szacuje, że już w tym roku, dzięki „otwartemu niebu”, liczba ta zwiększy się o co najmniej 335 tys.

Otwarcie nowych tras między Europą i Brazylią zapowiedział już m.in. portugalski TAP, oraz Alitalia, Iberia i Lufthansa.

Brazylijsko-unijny “Open Sky” przewiduje trwający do 2014 roku okres przejściowy – w roku bieżącym i przyszłym liczba lotów między obiema stronami porozumienia wzrastać będzie mogła o maksymalnie 20 proc. Później – bez ograniczeń. W sam raz na czas przed dwoma wielkimi, globalnymi wydarzeniami, których gospodarzem będzie Brazylia: piłkarski Mundial w 2014 roku i Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016.

Do 2014 roku z porozumienia wyłączone jest także lotnisko w São Paulo, które już w tej chwili działa powyżej swych teoretycznych maksymalnych “mocy przerobowych” i czeka na dawno obiecywaną przez rząd w Brasilii gruntowną rozbudowę i modernizację.

Brazylia jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się lotniczych rynków świata – w ubiegłym roku porty lotnicze tego kraju odprawiły 14,8 milionów pasażerów międzynarodowych – o aż 20 proc. więcej niż rok wcześniej.

PS. Więcej informacji o połączeniach z Brazylią i resztą Ameryki Łacińskiej, aktualnych taryfach promocyjnych, oraz o lotniczych podróżach wewnątrz regionu, w odpowiednim dziale naszego latynoamerykańskiego forum dyskusyjnego.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.