Stypendyści z Haiti na UW


21 lutego odbyło się uroczyste powitanie 10 studentów z Haiti, którzy na Uniwersytecie Warszawskim będą mieli szansę ukończyć studia licencjackie rozpoczęte w swojej ojczyźnie. Ich naukę przerwało trzęsienie ziemi, które w styczniu 2010 r. nawiedziło wyspę. Skala tragedii poruszyła całą społeczność Uniwersytetu Warszawskiego. Zaledwie tydzień po kataklizmie, 19 stycznia 2010 r. członkowie Rady Wydziału Neofilologii podjęli uchwałę o przyjęciu na studia na UW studentów z Haitańskiego Uniwersytetu Państwowego w Port-au-Prince.

(fot: Uniwersytet Warszawski)

W uroczystości powitania stypendystów brali udział przedstawiciele dwóch ministerstw, które wsparły Uniwersytet w organizacji programu stypendialnego: minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka oraz wiceminister spraw zagranicznych Krzysztof Stanowski. Nowi studenci Uniwersytetu złożyli przysięgę i odebrali indeksy. – Witam was bardzo gorąco w murach naszej uczelni i cieszę się, że przez dwa najbliższe lata będziecie z nami – zwróciła się do stypendystów prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor UW. – Teraz, po złożeniu przysięgi, jesteście już pełnoprawnymi członkami uniwersyteckiej społeczności i chciałabym was zapewnić, że drzwi mojego gabinetu będą zawsze dla was otwarte – dodała pani rektor.

Troje stypendystów będzie studiować na anglistyce, sześcioro na romanistyce i jedna osoba na iberystyce. Wydział Neofilologii przygotował dla nich specjalny program nauczania. Tu na miejscu otoczy ich też szczególną opieką. Każdy ze studentów będzie miał indywidualny tok studiów i wyznaczonego opiekuna naukowego. Będzie mógł też liczyć m.in. na pomoc studentów UW w „odnalezieniu” się na uczelni i w Warszawie.

UW zapewnia Haitańczykom mieszkanie w akademikach, ubezpieczenie i bony stołówkowe. Studenci będą otrzymywać stypendia ufundowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dodatkowe stypendium z Fundacji Polska-Haiti. Będą też uczestniczyli w zajęciach z języka polskiego organizowanych przez uniwersyteckie Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej Polonicum. W organizację przyjazdu studentów z Haiti do Warszawy włączyła się również Ambasada RP w Kolumbii oraz PLL LOT.

Studia Haitańczyków na UW potrwają dwa lata. Na zakończenie otrzymają dyplom licencjata. Równie spójnego programu dla studentów z Haiti nie stworzyła żadna inna uczelnia na świecie.

(źródło: Uniwersytet Warszawski)
Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.