Botero pod młotek


Słynny dom aukcyjny Sotheby’s poinformował, że 25 maja w Nowym Jorku, zorganizuje aukcję dzieł wybitnego kolumbijskiego artysty, Fernando Botero.

Aukcja będzie olbrzmim wydarzeniem na rynku sztuki latynoamerykańskiej i swego rodzaju konsekracją dla 79-letniego dziś Kolumbijczyka. Nie dość bowiem, że ostatnia aukcja dedykowana latynoskiemu artyście w Sotheby’s miała miejsce aż 19 lat temu (były to dzieła Joaquína Torresa Garcíi, urugwajskiego konstruktywisty z pierwszej połowy XX wieku), to w dodatku bardzo rzadko się zdarza aby ten dom aukcyjny organizował sprzedaże poświęcone tylko jednemu, wciąż żyjącemu twórcy.

Wg. ekspertów Sotheby’s to wyróżnienie jest jednak w pełni uzasadnione. Rzecznik prasowy firmy nie omieszkał wręcz stwierdzić, że „Fernando Botero jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym na świecie współczesnym artystą„. I rzeczywiście, kto choć raz zobaczył jego charakterystyczne, karykaturalnie nadmuchane postaci, ten nie powinien mieć trudności z rozpoznaniem innych dzieł kolumbijskiego maestro.

Podczas majowej sprzedaży zatytułowanej „Fernando Botero – Celebracja” pod młotek pójdzie kilkadziesiąt dzieł tego artysty, pochodzących przede wszystkim ze zbiorów amerykańskich, prywatnych kolekcjonerów. Zdaniem organizatorów aukcji najważniejszym jej punktem będzie sprzedaż obrazu „Rodzina” z 1970 roku, który może osiągnąć cenę nawet 1,5 miliona USD.

Wśród innych znanych dzieł Kolumbijczyka, które pojawią się na nowojorskiej sprzedaży jest m.in. narysowany pastelami „El Presidente” z ulubionej przez Botero satyrycznej serii obrazów przedstawiających wyimaginowanych (choć najczęściej wyraźnie latynoamerykańskich) prezydentów, generałów i biskupów. Ten akurat wyceniony został przez Sotheby’s na ok. 300-400 tys. dolarów.

Z kolei, jakże charakterystyczny dla tego artysty, kobiecy akt z 1983 roku, jest oszacowany na 500-700 tys.

Fernando Botero to oczywiście nie tylko malarz i rysownik, ale także rzeźbiarz. 25 maja kupić będzie można jednego z jego słynnych, odlanych z brązu kotów (350-450 tys. USD), olbrzymią Kobietę Leżącą (do 700 tys. dolarów) i także bardzo typowego „Człowieka na koniu” (do 450 tys. USD).

Aukcja „Fernando Botero – Celebracja” będzie centralnym punktem trwającej kilka dni sprzedaży przez Sotheby’s sztuki latynoamerykańskiej.

Prześlij dalej:

2 reakcje na "Botero pod młotek"

  1. Pingback: Botero warty miliony | tierralatina.pl

  2. Pingback: Droga Krzyżowa wg. Botero | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.