Botero poszedł za miliony


Przeprowadzona wczoraj w Nowym Jorku aukcja dzieł wybitnego kolumbijskiego artysty, Fernando Botero, zakończyła się pełnym sukcesem. Wszystkie wystawione na sprzedaż przez Sotheby’s jego obrazy i rzeźby znalazły nowych właścicieli.

Rekord aukcji pobił namalowany w 1972 r. obraz „Rodzina”, który sprzedany został za ponad 1,39 miliona dolarów. Nielada niespodzianką była też cena, którą uzyskała 2,5-metrowa rzeźba „Człowiek na koniu” – choć wyceniona przez ekspertów na 450 tys. dolarów, znalazła nabywce który, po zaciętej licytacji, wyłożył 1,17 miliona. Z kolei charakterystyczna dla artysty wykonana z brązu rzeźba kota zmieniła właściciela za 435 tys. USD. A obraz „El Presidente” sprzedany został 266 tys.

Jeśli jednak ktoś z Was marzy o posiadaniu własnego dzieła Botero, to nie musi jednak odkładać setek tysięcy dolarów. Są też dzieła tańsze – szkic ołówkiem nagiej, czeszącej się kobiety, poszedł w ręce nowego właściciela za niecałe 47 tys. dolarów…

W poprzedzajcej aukcję dzieł Botero, kilkudniowej sprzedaży sztuki latynoamerykańskiej także padło kilka wysokich cen. Np. „Kobieta bawiąca się ze swoim synem” Meksykanina Rufino Tamayo sprzedana została za 1,37 miliona dolarów, a „Les oiseaux voilés” Kubańczyka Wilfredo Lama za 1,02 miliona. Nie znalazł się natomiast chętny na nabycie maleńkiego, kilkucentymetrowego, autoportretu słynnej Meksykanki, Fridy Kahlo. Był on wyceniony na 800 tys. USD.

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

2 reakcje na "Botero poszedł za miliony"

  1. Pingback: Droga Krzyżowa wg. Botero | tierralatina.pl

  2. Pingback: Wifredo Lam najdroższy! | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.