Rio przeciw homofobii


Władze brazylijskiego stanu Rio de Janeiro postanowiły z bezprecedensową determinacją włączyć się w walkę z homofobią. Oficjalne hasło rozpoczętej właśnie kampanii brzmi: „Homofobia nie pasuje do tak wspaniałego miejsca jak Rio! Szanuj lesbijki, gejów, biseksualistów, transwestytów i transseksualistów!”

To pierwszy raz gdy w Ameryce Łacińskiej Państwo angażuje tak znaczące środki w walkę z przejawami homofobii – ogłoszenia w gazetach, billboardy, reklamy radiowe i telewizyjne, specjalna strona internetowa, informacje w środkach komunikacji miejskiej i na plażach. Wszystko po to – jak tłumaczy gubernator Sérgio Cabral – aby pokazać, że „lesbijki, geje, biseksualiści, transwestyci i transseksualiści są zwykłymi obywatelami i nie wolno ich dyskryminować ze względu na ich seksualne upodobania”.

Stanowe władze wraz z organizacjami zajmującymi się prawami LGBT przygotowały, zawierający 125 punktów, wspólny „program akcji i celów”, które mają doprowadzić do zagwarantowania równego traktowania seksualnych mniejszości, oraz zwalczać ewentualne uprzedzenia.

Gubernator Sergio Cabral w czapeczce z logo antyhomofobicznej kampanii (fot: Marino Azevedo)

Gubernator Cabral już m.in. zapowiedział, że w przyszłym miesiącu podpisze dekret umożliwiający łatwą zmianę imion i nazwisk przez transseksualistów i transwestytów. Aktualnie bowiem, Brazylijczycy nawet po hormonalnej i operacyjnej zmianie płci, mają w dokumentach swe stare dane, sprzeczne z wyglądem i odczuwaną tożsamością.

Stan Rio de Janeiro uruchomił także specjalną, działającą przez 24h na dobę linię telefoniczną, gdzie można zgłaszać przypadki dyskryminacji i przemocy wobec seksualnych mniejszości. Pod numerem tym psychologicznej porady mogą też szukac osoby mające problemy z własną seksualnością, czujące się z jej powodu odrzucone, czy obawiające się rodzinnych lub społecznych konsekwencji ewentualnego coming-outu.

Wśród zapowiedzianych nowości jest też uznanie prawa partnerów tej samej płci do „matrymonialnych” odwiedzin w więzieniach.

Gubernator zgodził się także aby homoseksualni strażacy i policjanci brali udział w dorocznym Gay Pride -marszu mniejszości seksualnych – w swym pełnym umundurowaniu. –Może się w nim nawet pojawić wóz strażacki, czy radiowóz. Dobrze będzie jeśli ludzie zdadzą sobie sprawę, że mniejszości seksualne są wszędzie!– zadeklarował Sergio Cabral, dodając też, że przełożeni powinni zapewnić funkcjonariuszom-gejom możliwość udziału w ich święcie.

Organizacje LGBT przypominają, że choć Brazylia uchodzi za bardzo tolerancyjny kraj i m.in. organizuje największą gejowską imprezę świata, dyskryminacje a często nawet fizyczne ataki na mniejszości seksualne wciąż się zdarzają. Szacuje się, że – tylko w ubiegłym roku – w kraju tym było aż 260 morderstw o podłożu homofobicznym. Z czego 23 właśnie w stanie Rio de Janeiro.

Homoseksualiści lobbują obecnie za tym aby homofobia została oficjalnie uznana za przestępstwo, takie samo jakim jest chociażby dyskryminacja rasowa. Ich organizacje już zapowiedzały „tęczowy marsz gwiaździsty” na stolicę, Brasilię. Domagać się tam tam też będą aby brazylijski Parlament jak najszybciej zajął się niedawnym orzeczeniem Trybunału Najwyższego, zrównującego prawa związków homoseksualnych z małżeńskimi.

Sędziowie najwyższej brazylijskiej instancji sądowniczej uzali jednogłośnie na początku maja, że związki osób tej samej płci powinny mieć takie same prawa jak związki heteroseksualne. –Nikt nie może być pozbawiony żadnej części swych praw ze względu na seksualną orientację– tłumaczył decyzję sędzia Ricardo Lewandowski. Trybunał wezwał Parlament aby dostosował istniejące prawo do tej wykładni.

Dla prawników organizacji gejowskich oznacza to, że Brazylia, wzorem m.in. Argentyny, powinna dołączyć do grona państw zezwalających na małżeństwa osób tej samej płci.

Perspektywa ta, oczywiście, budzi protesty Kościoła Katolickiego. Zdaniem biskupów zrównanie praw hetro i homoseksualistów jest – jak powiedział Anuar Battisti, arcybiskup diecezji Maringa, „frontalnym atakiem na rodzinę”.

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

About Tomasz Surdel

Dziennikarz i fotograf. Pracuje, bądź pracował dla tak różnych mediów jak Gazeta Wyborcza, TVP, TVN24, Canal+, RMF FM, EFE, Associated Press, Universal, Le Temps, Le Matin, GPD, snowBoard, PR Week. Teoretycznie mieszka w Buenos Aires, ale dość trudno go tam zastać. Prowadzi bloga Sur del Sur.

W sieci:

Na Twitterze Na Google+ Inne teksty na tierralatina.pl Strona internetowa

5 reakcji na "Rio przeciw homofobii"

 1. Martynka  26/05/2011 o 16:29

  Katoliccy hierarchowie wypowiadający się na temat rodziny, czy in vitro, są równie dyskusyjnymi autorytetami, jak faceci wydający osądy na temat aborcji.

  Naprawdę ludzie nie powinni otwierać pysków na tematy, które ich bezpośrednio nie dotyczą.

  PS. Brawo Brazylia!

  Odpowiedz
  • Chavez-ultras  05/07/2011 o 22:07

   „Naprawdę ludzie nie powinni otwierać pysków na tematy, które ich bezpośrednio nie dotyczą”
   Święte słowa, Martynko! Mam nadzieję, że jesteś hetero

   Odpowiedz
 2. kwiatek  15/07/2011 o 17:55

  Tak jest -moja odbytnica należy do mnie.To moja sprawa komu ją udostępniam. Bravo Brazylia- przed nami świetlana przyszłość

  Odpowiedz
 3. Michał  20/07/2011 o 11:26

  W jaki sposób kwestie prawodawstwa wewnętrznego dotyczą Cie osobiście Martynko? Może więc lekarzu lecz się sam i też „nie otwieraj pyska?”

  Odpowiedz
 4. Brasileiro  27/07/2011 o 10:24

  „If I have no religion I’ve no reason to be scared”. U nas (o Brazylii mówię) jest takie coś, co my gdzieś głęboko mamy, a mianowicie zdanie kościoła. To co arcybiskup, papież czy ktokolwiek mówi, dla nas nie ma żadnego znaczenia. Jesteśmy państwem laickim a nie „pozornie” laickim. Brazylia ma swoje kłopoty jak gdziekolwiek na świecie, ale kościół dominuje tylko najniższe klasy społeczne, które nadal poświęcają 10% swoich pensji kościołom.. Przynajmniej w tym sensie mamy dobrą świadomość. Klasycznym przykładem tego co może zrobić kościół jest ekskomunika tej dziewczynki, co wzbudził w nas ogromną nienawiść w stosunku do tego głupiego arcybiskupa Recife Jose Cardoso Sobrinho. Oto artykuł: http://kobieta.dziennik.pl/twoje-emocje/artykuly/155568,wykleci-za-aborcje-u-zgwalconej-9-latki.html

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.