Buenos Aires walczy z solą


Restauracje w argentyńskiej prowincji Buenos Aires schowały dzisiaj wszystkie solniczki. I oddadzą je tylko na wyraźnie życzenie klienta. W trosce o jego zdrowie…

(fot: Kate Ter Haar)

Od dzisiaj klienci większości restauracji znajdujących się w najbardziej zaludnionej argentyńskiej prowincji Buenos Aires będą musieli prosić kelnerów o sól. Bo na stołach już jej nie znajdą. FEHGRA, największa w Argentynie federacja hotelarzy i restauratorów, podpisała kilka dni temu stosowne porozumienie z prowincjonalnymi władzami.

I co więcej kelnerzy wcale nie pobiegną od razu po solniczkę. Zanim ją przyniosą powinni sie upewnić, że klient danie już spróbował. Bez spróbowania soli nie będzie…

Zbyt wiele osób soli z przyzywczajenia, i sięga po solniczkę, zanim weźmie do ręki widelec, zanim nawet spróbuję, czy potrawie rzeczywiście tej soli brakuje– tłumaczy prowincjonalny minister zdrowia, Alejandro Collia. Efekt tego jest taki, że średnie dziennie spożycie soli statycznego Argentyńczyka przekracza 13 gramów. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia zaleca aby dziennie nie jeść jej więcej niż 5 gramów. Bo nadmierne spożycie soli nie jest, zdaniem specjalistów, dobre dla zdrowia – jest jednym z czynników sprzyjających powstawaniu nadciśnienia.

Wśród 15,6 milionów mieszkańców naszej prowincji, aż 3,7 miliona ma zdiagnozowane podwyższone ciśnienie. A ono, jak wiemy, może doprowadzić do wylewów krwi do mózgu, czy chorób serca. Wyliczyliśmy, że jeśli uda nam sie obniżyć średnie spożycie soli w prowincji o nawet tylko 3 gramy na dzień na osobę, to unikniemy 2000 przedwczesnych śmierci rocznie– zapewnia minister Collia.

Do walki o zdrowie mieszkańców prowincji, poza restauratorami, zgodzili się też przyłączyć lokalni piekarze. I największy związek zawodowy zapowiedział, że w sprzedaży pojawi się więcej wypieków o zmniejszonej ilości soli.

Prowincja Buenos Aires jest największą, najbogatszą i najbardziej zaludnioną z 23 argentyńskich prowincji. Ale, wbrew nazwie, stolica kraju nie jest jej częścią. Stolicą prowincji Buenos Aires jest miasto La Plata.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.