Polacy zaginęli w Peru!


Dwoje doświadczonych kajakarzy z Trójmiasta, Jarosław Frąckiewicz i Celina Mróz, zaginęło w Peru. Wiadomo, że spłynęli rzeką Urubamba i 26 maja szykowali się na pokonanie 600 km rzeki Ukajali. Wczoraj mieli wrócić do Polski. Nie wrócili.

26 maja pojawił się ostatni wpis na blogu trójmiejskich kajakarzy:

Dzisiaj rozpoczynamy splyw na Ukajali. Zobaczymy, jak bedzie nam szlo. Jezeli do osady Bolognesi doplyniemy w ciagu tygodnia, to damy rade dotrzec do Pucallpa w terminie.
Celinka i Jarek

Wtedy też po raz ostatni kontaktowali się z rodzinami w Polsce. Byli wówczas w Atalaya, niewielkim mieście leżącym przy ujściu do Ukajali dopiero co pokonanej przez nich rzeki Urubamba. W planie mieli spłynięcie składanym kajakiem kolejnych 600 km – do Pucallpa, największego miasta w tym regionie Peru.

Zaginieni Celina Mróz i Jarosław Frąckiewicz

Przewidywali, że 16-17 czerwca będą z powrotem w Limie, skąd w miniony poniedziałek mieli powrotny lot do Polski. Wczoraj powinni wylądować w Gdańsku.

Nie wylądowali. Nie odezwali się do nikogo. Właściwie nie wiadomo co się z nimi dzieje od 26 maja.

Jarosław Frąckiewicz jest doktorem filozofii, emerytowanym wykładowcą Uniwersytetu Gdańskiego. Jego żona, Celina Mróz, emerytowanym inżynierem budownictwa wodnego. Kajakami pływają razem od ponad 20 lat. Pokonali wspólnie rzeki m.in. w Egipcie, Indiach, Turcji, Kanadzie, Hiszpanii i Portugalii.

O zaginięciu zostały już powiadomione polskie służby dyplomatyczne. Rodziny i bliscy kajakarzy apelują też o wszelką pomoc w szukaniu zaginionych do peruwiańskiej Polonii, czy nawet polskich turystów przebywających obecnie w tym kraju.

Prześlij dalej:

About Tomasz Surdel

Dziennikarz i fotograf. Pracuje, bądź pracował dla tak różnych mediów jak Gazeta Wyborcza, TVP, TVN24, Canal+, RMF FM, EFE, Associated Press, Universal, Le Temps, Le Matin, GPD, snowBoard, PR Week. Teoretycznie mieszka w Buenos Aires, ale dość trudno go tam zastać. Prowadzi bloga Sur del Sur.

W sieci:

Na Twitterze Na Google+ Inne teksty na tierralatina.pl Strona internetowa

8 reakcji na "Polacy zaginęli w Peru!"

 1. Pingback: Jarek i Celina - doświadczeni kajakarze, wspaniałe osoby | tierralatina.pl

 2. Martynka  23/06/2011 o 16:53

  Boże, trzymam kciuki żeby ta historia zakończyła się happy-endem. Słuchałam opowieści Pana Jarka i Pani Celiny na Kolosach, to fantastyczni ludzie!

  Odpowiedz
 3. Chavez-ultras  24/06/2011 o 18:20

  Liczę na to, że się gdzieś zatrzymali, albo okradli ich jak pana Dobę.

  Odpowiedz
 4. Pingback: Pomóż w szukaniu Celinki i Jarka | tierralatina.pl

 5. Pingback: ktokolwiek słyszał ktokolwiek wie | MyWayAround.com - Ambasada Polski w Boliwii

 6. Pingback: W poszukiwaniu kajakarzy zaginionych w Peru | Sur del Sur

 7. Pingback: Celina Mróz i Jarosław Frąckiewicz nie żyją | tierralatina.pl

 8. db  09/07/2011 o 12:24

  niestety nie zyją 🙁

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.