Querétaro – to brzmi pięknie!


Lepszej reklamy nie wymyśliłaby żadna agencja reklamowa! Meksykański stan Querétaro świętuje, bo jego nazwa uznana została właśnie za… najpiękniejsze słowo w języku hiszpańskim!

Na pomysł wyboru najpiękniejszego hiszpańskiego słowa wpadł Instytut Cervantesa – państwowa hiszpańska instytucja, której zadaniem jest upowszechnianie na świecie języka hiszpańskiego, oraz kultury hiszpańskiej i hispanoamerykańskiej. Okazją stał się zaś organizowany przez nią od trzech lat Dzień E (El Día E), mający być świętem wszystkich tych, którzy mówią po hiszpańsku. W tym roku wyznaczony on został na 18 czerwca.

Wcześniej jednak Instytut Cervantesa zwrócił się do 35 sław z naprawdę bardzo przeróżnych dziedzin (m.in. aktorzy, piosenkarze, sportowcy, pisarze, lekarze, dziennikarze, artyści, szefowie kuchni, torreadorzy) i różnych zakątków świata, których łączy jedno – hiszpański jest ich ojczystym językiem. Każdy z nich musiał wybrać jedno słowo, które uważa za najpiękniejsze i w kilku słowach wytłumaczyć swój wybór.

I to właśnie spośród tych 35 słów internauci z całego świata przez miesiąc wybierali swego faworyta. W sumie oddano ponad 33 tys. głosów – najwięcej na Querétaro – słowo zaproponowane przez meksykańskiego aktora Gaela Garcíę Bernala.

Jego zdaniem nie istnieje piękniejsze słowo ze względu nie tylko na jego wyjątkowe brzmienie, „za długość i to że mieszają się w nim litery „Q”, „U”, „E”. Lecz także, oczywiście, że kojarzy się z querer, czyli kochaniem. Wg. aktora nawet tylko napisane, słowo to już wygląda pięknie.

Większość głosujących najwyraźniej zgodziła się z jego argumentacją. Querétaro zdobyło 5849 głosów i plebiscyt na najpiękniejsze hiszpańskie słowo wygrało.

Co ciekawe Gael García Bernal proponując to słowo trochę się pomylił – przedstawił je bowiem jako „nazwę meksykańskiego miasta”. Tymczasem w Meksyku… wcale takiego miasta nie ma. Przynajmniej nie oficjalnie. Wprawdzie potocznie mówi się tak na stolicę stanu noszącego tą nazwę, jednak pełna jej nazwa to Santiago de Querétaro.

Tak czy inaczej, mieszkańcy meksykańskiego miasta i stanu na pewno nie będą aktorowi tej pomyłki wypominać. Gdy tylko w Madrycie dyrektorka Instytutu Cervantesa, Carmen Caffarel, ogłosiła oficjalnie wynik głosowania internautów, stanowe władze wydały komunikat, że są „dumne i szczęśliwe”. Zapowiedziały też, że w najbliższym czasie urządzą olbrzymią, okolicznościową fiestę, której gościem honorowym będzie – oczywiście – García Bernal. Można być też już pewnym, że Querétaro wykorzysta to niespodziewane wyróżnienie do swej promocji. Tym bardziej, że turystyka jest najważniejszym sektorem gospodarki tego jednego z najmniejszych stanów Meksyku.

Pasmo górskie Sierra Gorda jest jedną z atrakcji turystycznych stanu Querétaro (fot: Secretaría de Turismo)

Paradoksalnie, meksykańscy lingwiści i historycy nie mogą dojść do porozumienia co dokładnie oznacza Querétaro, jaka jest geneza tej nazwy. Na pewno słowo to ma prekolumbijskie korzenie – niektóre teorię mówią, że wywodzi się ono od nazwy terenu do gry piłkę, inne że od słowa w oznaczającego wielką skałę.

Na dalszych miejscach w pierwszej dziesiątce rankingu najpiękniejszych hiszpańskich słów uplasowały się, kolejno:

 • Gracias (Dziękuję) – zaproponowane przez hiszpańskiego piosenkarza Raphaela (5128 głosów)
 • Sueño (Sen) – zgłoszone przez wybitnego hiszpańskiego psychiatrę Luisa Rojasa Marcosa (3356 głosów)
 • Libertad (Wolność) – ulubione słowo peruwiańskiego pisarza, noblisty, Mario Vargasa Llosy (2426 głosów)
 • Amor (Miłość) – wybór portorykańskiego piosenkarza i aktora Chayanne (1709 głosów)
 • Jesús (Jezus) – promowane przez Juana Luisa Guerrę, piosenkarza z Dominikany (1144 głosy)
 • (Ty) – propozycja hiszpańskiego poety i pisarza Antonio Gamonedy (1098 głosów)
 • Murmullo (Szmer) – słowo wybrane przez hiszpańskiego artystę Jaumę Plensę (1081 głosów)
 • Alma (Dusza) – faworyt najsłynniejszego hiszpańskiego kucharza, Ferrana Adrià (1062 głosy)
 • Meliflua (Miodowa) – zaproponowana przez kolumbijską piosenkarkę Shakirę (1055 głosów)

Przy okazji Dnia E Instytut Cervantesa przypomniał, że język hiszpańskiego zna obecnie około pół miliarda osób na całym świecie. To drugi najpopularniejszy język ojczysty świata. W 21 państwach hiszpański jest językiem oficjalnym. Szacuje się jednak, że już w 2050 roku krajem o największej populacji osób używających na codzień tego języka staną się… Stany Zjednoczone Ameryki.

A Wam, Drodzy Czytelnicy, które hiszpańskie słowo najbardziej się podoba? I dlaczego?

P.S. Przypominamy też, że na naszym forum istnieje dział poświęcony językom używanym w Ameryce Łacińskiej.

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

3 reakcje na "Querétaro – to brzmi pięknie!"

 1. dorotka  19/06/2011 o 18:45

  Querétaro to rzeczywiście ładne słowo. Ale mnie wydaje się, że każde słowo w ustach Gaela Garcii Bernala brzmiałoby bardzo pięknie! 😉

  Odpowiedz
 2. Israel  20/06/2011 o 00:07

  Urodziłem się w Querétaro, mieście, które według autora artykułu nie istnieje! To prawda, że jego pełna nazwa brzmi Santiago de Querétaro (kiedyś było to Querétaro de Arteaga), ale nie używa tej formy mówiąc o mieście. Nawet w paszporcie mam napisane po prostu Querétaro.
  Tak czy inaczej fajne miejsce! Warto zobaczyć!

  Odpowiedz
  • tierralatina.pl  20/06/2011 o 00:21

   Autor tekstu informacji o „nie istnieniu” miasta Querétaro sobie nie wymyślił. O tym, że oficjalnie takiego miasta nie ma, mówił wczoraj szef stanowej Secretaría de Turismo. Napisaliśmy jednak chyba dość wyraźnie, że potocznie używa się jednak takiej właśnie nazwy.
   Zresztą nieważne -tak jak napisałeś- Querétaro (i stan i jego stolicę) warto odwiedzić. 🙂

   Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.