Bezzałogowe samoloty do walki z narkobiznesem


Brazylijska policja udostępni Boliwii swe bezzałogowe samoloty do walki z przemytnikami narkotyków. Cztery takie maszyny zaczną patrolować boliwijską przestrzeń powietrzną już w przyszłym miesiącu.

O wypożyczeniu Boliwii czterech bezzałogowych samolotów wraz z personelem, który będzie je obsługiwał, poinformował wczoraj w Brasilii wiceminister obrony społecznej Felipe Cáceres, uważany w swym kraju za politycznego szefa walki z narkobiznesem. Wiceminister wyjaśnił, że pomoc ta jest konsekwencja podpisanego w marcu brazylijsko-boliwijskiego porozumienia o współpracy w walce z narkotykowymi mafiami.

Brazylijczycy ujawnili, że samoloty bezzałogowe będą przede wszystkim patrolować region Bolpebra (miejsce w którym stykają się granice Boliwii, Peru i Brazylii), oraz okolice trójgranicy Boliwii, Brazylii i Paragwaju. Ich zadaniem będzie monitorowanie ruchu lotniczego i wykrywanie samolotów, którymi produkowana w Boliwii kokaina wywożona jest do ościennych krajów.

Baza operacyjna, w której będą zbierane i analizowane informacje dostarczane przez bezzałogowe samoloty, znajdować się będzie w niewielkim, znajdującym się w centralnej Boliwii, miasteczku Chimoré. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo – znajduje się w sercu regionu uważanego za jedno z centrów produkcji boliwijskiej kokainy.

Minister dodał, że brazylijskie służby antynarkowtykowe będą miały pełen dostęp do informacji zebranych przez brazylijskie samoloty w Boliwii.

Takie to właśnie bezzałogowe samoloty produkcji izraelskiej Brazylia udostępni Boliwii do walki z przemytnikami narkotyków. W Brazylii maszyny te nazywa się popularnie VANT (Veículo Aéreo Não Tripulado)

Udostępnione Boliwii przez Brazylię bezzałogowe samoloty to nowoczesne IAI Heron produkcji izraelskiej. Brazylijska policja ma ich 15. Służą jej m.in. do monitorowania nielegalnych wycinek drzew w Amazonii. Mają też być używane do zapewnienia bezpieczeństwa podczas wielkich imprez sportowych, które w najbliższych latach będzie ten kraj organizować – piłkarskiego Mundialu i Igrzysk Olimpijskich.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.