Brazylia zainwestuje w zdolnych


Brazylia chce dołączyć do światowej czołówki w nauce i zamierza masowo pomagać najzdolniejszym studentom. Rząd Dilmy Rousseff zapowiedział wczoraj utworzenie funduszu na aż 100 tys. zagranicznych stypendiów.

Nowy rządowy program nazywa się Nauka bez Granic i – jak wczoraj wyjaśnił minister nauki i technologii Aloizio Mercadante – ma on umożliwić najzdolniejszym brazylijskim studentom pobieranie nauk na najlepszych światowych uniwersytetach. –W ciągu najbliższych 3 lat wyślemy za granicę aż 100 tys. naszych studentów – sprecyzował minister.

Minister edukacji i technologii Aloizo Mercadante (fot: Renato Araújo/ABr)

Ten nowy program rządowych stypendiów skierowany jest do studentów nauk medycznych, nauk ścisłych, oraz inżynierii i technologii. 75 tysięcy z nich sfinansowanych zostanie bezpośrednio z budżetu Państwa, a koszt 25 tys. pozostałych zgodziły się pokryć prywatne przedsiębiorstwa.

Tu nie chodzi tylko o to aby nasi studenci zdobyli zagraniczne obycie, tu chodzi przede wszystkim o to, aby mogli studiować na uczelniach będących w absolutnej światowej czołówce w konkretnych dziedzinach– dodała prezydent Brazylii, Dilma Rousseff.

O stypendia z programu Nauka bez Granic ubiegać się będą mogli studenci mający już jakiś własny naukowy dorobek, bądź odnoszący sukcesy w naukowych konkursach.

Zdaniem prezydent, program Nauka bez Granic pomoże Brazylii dołączyć do światowej czołówki w dziedzinie inowacji technicznej, oraz – na dłuższą metę – pozwolić brazylijskim uczelniom na zbliżenie się do światowej, naukowej elity. Tym bardziej, że już teraz niektóre uniwersytety tego kraju należą do najlepszych na kontynencie.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.